fbpx
Strona głównaDomBudownictwoReymont przysiądzie na swojej ulicy

Reymont przysiądzie na swojej ulicy

 

Już niebawem przy ulicy Władysława Reymonta w Radomsku stanie pomnik upamiętniający autora “Chłopów” i “Ziemi obiecanej”. Naturalnej wielkości postać pisarza siedząca na ulicznej ławeczce zostanie ustawiona u zbiegu ulic Reymonta oraz Żeromskiego, przed budynkiem Domu Rzemiosła. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Aleksander Mazij ze Świdnicy.
– Projekt pana Mazija został wybrany spośród propozycji zgłoszonych na miejski konkurs – informuje Anna Rumocka w Wydziału Informacji i Promocji radomszczańskiego magistratu. – Konkurs pod hasłem: ” „Ławeczka Reymonta na Reymonta” został ogłoszony pod koniec października 2017 roku. Projekty można było przesyłać do 26 stycznia 2018 roku. Celem konkursu było wyłonienie projektu na ławeczkę upamiętniającą Władysława Stanisława Reymonta oraz uatrakcyjnienie wyglądu ul. Reymonta w Radomsku, a także zachęcenie mieszkańców miasta do współtworzenia przestrzeni miejskiej.
Do rywalizacji zgłoszono wizje pomnika artystów z Radomska, Bytomia, Zakopanego, Świdnicy, Chrzanowa oraz Piwnicznej Zdroju. W trakcie obrad konkursowego jury w lutym 2018 roku jurorzy zarekomendowali do oceny radomszczan w sumie sześć propozycji ławeczki. Mieszkańcom miasta najbardziej przypadła do gustu wizja świdnickiego rzeźbiarza i to on ostatecznie otrzymał zlecenie na wykonanie pomnika.

– Rzeźba pisarza odlana jest z brązu, a ławka, na której siedzi postać Władysława Reymonta jest stalowa – mówi Anna Rumocka. – Siedzisko wykonane zostało z kształtowników zamkniętych prostokątnych, ocynkowanych, malowanych proszkowo na kolor zbliżony do odlewu z brązu.
Pomnik ma 135 cm wysokości i 200 cm szerokości. Postać pisarza sporządzona została na podstawie zachowanych archiwalnych zdjęć pisarza, a ławeczka, na której siedzi wzorowana jest na ławkach parkowych z przełomu XIX i XX wieku.

Dzieło Aleksandra Mazija trafiło już do Radomska. Reymont siedzący na ławeczce na razie ustawiony został na dziedzińcu Muzeum Regionalnego. Tam czeka na zakończenie remontu ulicy noszącej imię słynnego noblisty. Jak podaje naczelnik Wydziału Inwestycji Monika Andrysiak, na docelowe miejsce Reymont i jego ławeczka trafią najpóźniej do końca roku.

Reymont przysiądzie na swojej ulicy 1

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here