fbpx

Firma Rewag inwestuje w Myszkowie

W Myszkowie powstanie fabryka nowoczesnych wagonów kolejowych EQUOS. Firma Rewag inwestuje w rozwój.

EQUOS to sześć typów wagonów intermodalnych o symbolach WI:

  1. Wagon WI 40 – podstawowy, z dwoma wózkami jezdnymi, o prędkości transportowej 120 km/h;
  2. Wagon WI 80 – przedłużany, z trzema wózkami jezdnymi, o prędkości transportowej 120 km/h;
  3. Wagon WI 40 S – wersja podstawowa, zmodyfikowana do transportu pojazdów specjalnych i ponadnormatywnych;
  4. Wagon WI 40 I – wersja podstawowa, zmodyfikowana do prędkości transportowej pow. 120 km/h;
  5. Wagon WI 80 I – wersja przedłużona, zmodyfikowana do prędkości transportowej pow. 120 km/h;
  6. Wagon WI 40 S I – wersja przeznaczona do transportu pojazdów specjalnych i ponadnormatywnych, zmodyfikowana do prędkości transportowej pow. 120 km/h.

Za 70 milionów zł. w Myszkowie już wkrótce rozpocznie się budowa fabryki nowoczesnych wagonów transportu kolejowego. Wagony EQUOS, Transformers jak je pieszczotliwie nazywają włodarze firmy Rewag, to przyszłość transportu intermodalnego, czyli:

  • większa liczba możliwych wariantów przewozowych;
  • szybka i terminowa dostawa;
  • obniża globalny koszt procesu transportowego;
  • możliwość przewiezienia większej partii ładunku;
  • podniesienie jakości usługi;
  • szybszy załadunek;
  • zmniejszone ryzyko uszkodzenia towaru.

„Nasz wagon to taki Transformer, który pozwala na załadunek na niemal każdej powierzchni utwardzonej wokół torów. Platforma umożliwia szybki wjazd dla naczepy tira, pozostawienie naczepy i zjazd” – tłumaczy Arkadiusz Nagięć.

Firma Rewag inwestuje w Myszkowie 2
Fot: Firma Rewag

Fabryka nowych wagonów ma powstać i rozpocząć działalność w 2021 roku, a 500 osób znajdzie w niej pracę. Na hali powstanie 16 tys. m² linii produkcyjnej, co pozwoli produkować rocznie 1500 sztuk nowoczesnych wagonów. Zapotrzebowanie jest ogromne. W Polsce liczone jest w tysiącach, a na całym świecie w setkach tysięcy. Wagonami interesuje się już USA.

Firma Rewag inwestuje w Myszkowie 3
Fot: Firma Rewag

Dzięki tej inwestycji Myszków jako region Śląska nabierze nowego znaczenia pod względem gospodarczym. Poza tym fabryka będzie miała już gotową infrastrukturę kolejową.

Jak podkreślają właściciele firmy Rewag technologia, którą dysponują, pomoże zrewolucjonizować transport towarowy w Polsce, ale i Europie. A co za tym idzie fabryka może stać się wizytówką miasta i regionu.

Patent na budowę nowoczesnych wagonów EQUOS został zakupiony od Wojskowej Akademii Technicznej przez spółkę „matkę” Equobuild.

Zbudowany przez Wydział Inżynierii Mechanicznej WAT wagon potrafi obrócić pełną towaru naczepę w bok (umożliwia jej zjazd wszędzie tam, gdzie tylko jest bocznica kolejowa, a ciężarówka może manewrować). Oznacza to, że nie jest potrzebny do załadunku siłownik, który unosi wagon i umożliwia jego obrót. Transformers ma ten mechanizm umieszczony w wagonie, co powoduje, że jest dzięki temu niezależny i mobilny. Platforma wagonu umożliwia szybki wjazd tira, pozostawienie naczepy i zjazd.

Firma Rewag inwestuje w Myszkowie 4
Fot: Firma Rewag

Atutem wagonu jest możliwość szybkiej jazdy, bo ponad 120 km/h oraz jednoczesny szybki i autonomiczny załadunek i rozładunek całego składu (rozładunek będzie trwał tylko 22 minuty). Dzięki osiąganej prędkości skróci się czas czekania na bocznicy na przejazd innego pociągu.

Poza tym na tej samej długości pociągu zmieści się 30 procent więcej towaru w tej samej długości składu. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstaje znacznie mniej zanieczyszczeń powietrza.

Niska emisja zanieczyszczeń jest priorytetem Unii Europejskiej. Mało tego, według szacunku do 2050 r. ma zniknąć do 50 proc. tirów z dróg, co tym bardziej daje pole do popisu w transporcie dalekosiężnym.

[post_gallery]

Fot: Firma Rewag