fbpx

Rekrutacja na Politechnice Częstochowskiej – co trzeba wiedzieć?

Na Politechnice Częstochowskiej trwa rekrutacja. Jak zapisać się na studia na tej uczelni oraz co jeszcze trzeba wiedzieć o postępowaniu rekrutacyjnym? Niemal wszystkie kwestie rozwieje ten artykuł.

Choć początkowo cała procedura rekrutacyjna może wydawać się nieco chaotyczna, to jednak okaże się być bułką z masłem, wystarczy przed przystąpieniem zaznajomić się z kilkoma informacjami, a wszystko pójdzie jak z płatka.

Jak zapisać się na studia?

Najpierw należy zarejestrować się w systemie naboru IRK (www.rekrutacja.pcz.pl) i wypełnić wymagane informacje w terminie od 01.06.2022r. do 17.07.2022r. Następnie trzeba dokonać opłaty rekrutacyjnej.

Kolejnym krokiem jest wpisanie do systemu wyników matury (o ile już są) oraz oczekiwanie na wyniki kwalifikacji. Gdy będzie już wynik kwalifikacji, wówczas należy złożyć komplet dokumentów w Biurze Komisji Rekrutacyjnej danego Wydziału. Po wykonaniu owych czynności, należy już tylko czekać na wyniki.

Jakie opłaty trzeba ponieść?

Na etapie naboru, opłata rekrutacyjna wynosi 85 zł za każdy wybrany kierunek. Po wpisaniu na listę studentów w przypadku studiów niestacjonarnych każdy semestr jest płatny (opłata od 1700 do 2500 zł w zależności od kierunku). Studia stacjonarne są natomiast bezpłatne.

Jakie dokumenty trzeba dostarczyć?

Po pozytywnym rozpatrzeniu kwestionariusza, na uczelnię należy dostarczyć: wydrukowane z systemu IRK i podpisane podanie – kwestionariusz, kopię świadectwa dojrzałości (w przypadku kandydata na studia pierwszego stopnia) lub kopię dyplomu inżyniera/licencjata (w przypadku kandydata na studia drugiego stopnia).

Ponadto do wglądu należy przynieść oryginał świadectwa/dyplomu, potwierdzenie dowodu opłaty rekrutacyjnej, oraz dostarczyć 3 aktualne zdjęcia takie jak do dowodu osobistego (na odwrocie każdego zdjęcia należy podać nazwisko i imię oraz dodatkowo na odwrocie jednego zdjęcia – adres zamieszkania). Dokumenty powinny być dostarczone w białej teczce.

Co z akademikami?

Politechnika posiada 3 nowoczesne domy studenckie, po generalnym remoncie, w których może zamieszkać w sumie 2000 osób. Pierwszeństwo w przyznaniu miejsca w akademiku przysługuje studentowi, którego codzienny dojazd do Uczeni utrudniałby w znacznym stopniu studiowanie.

Student starający się o miejsce w akademiku powinien złożyć „Wniosek o przyznanie miejsca w Domu Studenta” w Dziale Domów Studenckich. Złożenie wniosku może nastąpić również za pomocą poczty elektronicznej lub pocztą tradycyjną na adres Działu Domów Studenckich lub podany osobiście do siedziby Działu Domów Studenckich w Domu Studenta nr 5 „Maluch”.

Przed zamieszaniem należy uiścić kaucję (w wysokości od 330 do 350 złotych – w zależności od wybranego akademika). Wpłata będzie podstawą do zakwaterowania w akademiku.

LN/ info: Pcz