„Janowianie i inne zespoły folklorystyczne z Częstochowy i powiatu częstochowskiego”, to jedna z publikacji, które Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie wydał w ubiegłym roku.
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprezentował na swojej stronie na Facebooku publikacje, które zostały wydane w 2020 r. Wśród nich wymieniane są: „Janowianie i inne zespoły folklorystyczne z Częstochowy i powiatu częstochowskiego”, „Częstochowa i region wobec powstań śląskich 1919-1920-1921. Miejsca -ludzie – wydarzenia”, „Zapałczarnia w Częstochowie. Historia – Teraźniejszość – Perspektywy”, „Historia wsi Żuraw” oraz „41. Tomik poezji”.
Autorką pierwszej z wymienionych publikacji jest Paulina Rudzka. Nad redakcją czuwała Elżbieta Miszczyńska – instruktor ds. etnografii ROK, skład całości wykonał Tadeusz Ogonek – instruktor ds. plastyki i grafiki ROK.
„Publikacja stanowi prezentację zespołów folklorystycznych działających na naszym terenie. Jest formą wyrażenia szacunku i uznania dla wszystkich artystów, ich opiekunów, instruktorów, choreografów, sponsorów i innych osób oraz instytucji, które te zespoły wspierają” – czytamy o książce.
Znaczna część wydawnictwa poświęcona jest działalności Zespołu Folklorystycznego Janowianie w latach 2007-2019. Pokazuje historię od momentu powstania, przedstawia członków Zespołu, prezentuje stroje i repertuar. W opracowaniu znajdziemy także informacje i fotografie takich zespołów jak:Zespół Pieśni i Tańca Częstochowa, Zespół Folklorystyczny Kamienica, Zespół Pieśni i Tańca Kłomnickie Płomyczki, Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy Klepisko, Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej, Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie, Zespół Pieśni i Tańca Przyrowskie Nutki.
Z kolei wydawnictwo „Częstochowa i region wobec powstań śląskich 1919-1920-1921. Miejsca -ludzie – wydarzenia” powstało pod redakcją dr. Juliusza Sętowskiego. Regionalny Ośrodek Kultury zaznacza, że to pierwsza pozycja książkowa ukazująca rolę i znaczenie regionu częstochowskiego w walce o polski Górny Śląsk. Wydawcami są Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Muzeum Częstochowskie. Hasła, które znalazły się w tomie opracowali – obok wspomnianego Sętowskiego: Grzegorz Basiński, Andrzej Kuśnierczyk i Paweł Michalski.
„Przyjęta koncepcja leksykonu jest ciekawą innowatorską formułą. Dotychczas bowiem autorzy opisywali wydarzenia związanie z cywilną i zbrojną aktywnością Ślązaków w okresie walk o granice Polski Odrodzonej w formie ogólnej narracji. W niniejszym opracowaniu układ haseł problemowych pozwala czytelnikowi bez trudności rozpoznać instytucje, organizacje oraz wydarzenia, które w decydującym stopniu przyczyniły się do budzenia świadomości narodowej Górnoślązaków i w ostateczności zwycięstwa w walce o polskość tego regionu” – zrecenzował dr Ryszard Stefaniak.
„Zapałczarnia w Częstochowie. Historia – Teraźniejszość – Perspektywy” to zaś album monograficzny. Powstał on w ramach projektu „Ratujmy Częstochowską Fabrykę Zapałek. Jak zachować dla przyszłych pokoleń unikatowe w skali światowej ponadnarodowe dziedzictwo kulturowe i przemysłowe. Międzypokoleniowy transfer doświadczenia poprzez wydawnictwo, wystawę, sympozjum” realizowanego z środków I. edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jest to praca trzech autorów: dr hab. Anny Odrzywolskiej (prof. UJD), prof. zw. dr. hab. Dariusza Złotkowskiego i dr. hab. Łukasza Gawła (prof. UJ) – dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Redakcję naukową powierzono dr hab. Annie Odrzywolskiej. Recenzentką jest dr hab. Katarzyna Zalasińska (Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Wydawnictwo powstało przy współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.
Autorem publikacji zatytułowanej „Historia wsi Żuraw” jest Józef Kawecki – pasjonat, społecznik, propagator historii i tradycji. Koncentrował się on na wnikliwym badaniu i opisaniu dziejów miejscowości na tle historii gminy Janów, powiatu częstochowskiego, ale i całej Polski.
„Ramy chronologiczne publikacji prac wyznaczają lata 1220 i 2020, czyli od pierwszej wzmianki po czasy współczesne. Znajdziemy odniesienia do najważniejszych wydarzeń dla narodu i ich element spójny z dziejami Żurawia i okolicy, w tym gminy Janów, Mstów, Olsztyn i Przyrów. Józef Kawecki w swojej drugiej już publikacji (pierwszą była „Historia wsi Lipnik”) pokazuje w pełni znajomy mu krajobraz kulturowy. Wykazuje dobrą znajomość etnografii i dialektologii, wprowadzając czytelnika do niemal każdej zagrody, opowiadając mu o wiejskich zwyczajach i obyczajach. Posługuje się często językiem gwarowym” – czytamy o książce.
Niektóre wzmianki, zdjęcia czy inne materiały dosłownie, które znalazły się w publikacji, pozyskano z domostw, po inne autor sięgał do archiwów państwowych i opracowań historycznych. Nie brakuje też fotografii, map i dokumentów. „Historia wsi Żuraw” została napisana w darze Mieszkańcom Żurawia z okazji 800-lecia miejscowości.
Ostatnia z wymienionych publikacji, wydanych w 2020 r., czyli „41. Tomik poezji”, zawiera utwory nagrodzone i wyróżnione. Jest to wydawnictwo pokonkursowe, które towarzyszy kolejnym edycjom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Zawiera wiersze laureatów wyłonionych w dwóch kategoriach konkursowych – debiut i po debiucie. Publikowane teksty autorów są ułożone zgodnie z protokołem konkursowym – od nagrodzonych I,II i III miejscem do wyróżnionych. W każdym tomiku znajduje się wprowadzenie do wydawnictwa, przygotowane z reguły przez osobę przewodniczącą jury konkursowemu. Autorem tegorocznego wstępu jest Wojciech Kass – poeta, eseista, dziennikarz. Za projekt graficzny okładki i skład odpowiada Tadeusz Michał Ogonek, a za redakcję – Dorota Musiał.
W minionym roku Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie wydał również katalog. Wśród nich znalazły się: Katalog wystawy pokonkursowej XXIII Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto” oraz Katalog wystawy zrealizowanej w ramach projektu MBO pn. „Stała wystawa – historia, kultura, sport i gospodarka Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej”.
Więcej o działalności Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie na: rok.czestochowa.pl
Ruszyły zgłoszenia do Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji “Cyberfoto 2021”
Redakcja