fbpx

Raków Częstochowa znalazł się na podium PKO BP Ekstraklasy w raporcie firmy Deloitte „Piłkarska liga finansowa”

Jak co roku firma Deloitte przygotowała raport „Piłkarska liga finansowa”. Pod względem przychodów Raków Częstochowa awansował na 3. miejsce. W lidze króluje nadal Legia Warszawa.

Firma doradcza Deloitte współpracuje ze spółką Ekstraklasa SA i klubami Ekstraklasy. W ostatnich dniach opublikowała raport „Piłkarska liga finansowa”. Tylko jeden z klubów nie przesłał danych, ale nie ma to wpływu na czołową połówkę najlepszych klubów.

Przedstawiciele firmy Deloitte badali strukturę przychodów klubów. Składały się na to przychody komercyjne, przychody z transmisji meczów oraz przychody z tzw. dnia meczowego. Wpływy komercyjne to „wpływy z umów sponsorskich podpisanych przez kluby, reklam, sprzedaży koszulek, pamiątek klubowych i inne przychody komercyjne”. Przychody z transmisji to „wpływy klubów z transmisji telewizyjnych i radiowych oraz scentralizowanych praw marketingowych pochodzących od Ekstraklasy S.A. za udział w rozgrywkach, premii za udział w pucharach krajowych oraz zagranicznych, Pro Junior System”. Przychody z dnia meczowego to „wpływy ze sprzedaży biletów, karnetów, loży VIP oraz catering na stadionie”.

W rankingu łącznych przychodów w sezonie 2021/22 Raków z kwotą 49,71 mln zł zajął 3. miejsce. Wygrała Legia Warszawa (155,18 mln zł), drugi był mistrz Polski Lech Poznań (79.08 mln zł).

Struktura przychodów Rakowa składała się z: 11,3 mln zł przychody komercyjne, 33 mln zł przychody z transmisji i 3,6 mln zł przychodów z „dnia meczowego”.

Przychody transferowe Rakowa to 2,3 mln zł. Sum przychodów Rakowa to 50,2 mln zł. Jest 9 klubów, które na transferach zarobiły więcej od Rakowa.

Raport uwzględnił też m.in. frekwencję na stadionach PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2021/22. Raków zajął pod względem frekwencji 10. miejsce. Pojemność stadionu Rakowa zgodnie z raportem to 5500 miejsc. Średnia frekwencja na meczach Rakowa w sezonie 2021/22 to 4256 osób na mecz co daje średnie zapełnienie stadionu w 77%.

W rankingu pod względem frekwencji wygrał Lech Poznan, którego mecze obejrzało 383520 kibiców co daje średnią na mecz 22560 (54% zapełnienia stadionu). Pod względem procentowym zapełnienia stadionu triumfowała Pogoń Szczecin, która może pochwalić się 85% zapełnieniem stadionu (pojemność: 8990 miejsce, średnia frekwencja 7665 osób).

AK, fot: AK

Raków Częstochowa znalazł się na podium PKO BP Ekstraklasy w raporcie firmy Deloitte „Piłkarska liga finansowa” 2
Raków Częstochowa znalazł się na podium PKO BP Ekstraklasy w raporcie firmy Deloitte „Piłkarska liga finansowa” 3
Raków Częstochowa znalazł się na podium PKO BP Ekstraklasy w raporcie firmy Deloitte „Piłkarska liga finansowa” 4
Raków Częstochowa znalazł się na podium PKO BP Ekstraklasy w raporcie firmy Deloitte „Piłkarska liga finansowa” 5