Raków Częstochowa wgrał w Gdańsku z Lechią 3:1 i wywiózł trzy punkty z Trójmiasta

W drugiej kolejce PKO PB Ekstraklasy Raków Częstochowa wygrał w Gdańsku z Lechią 3:1 i zdobył pierwsze zwycięstwo oraz pierwsze punkty w obecnym sezonie.

Piłkarze Rakowa Częstochowa w I kolejce dość pechowo przegrali z mistrzem Polski Legią Warszawa. Pokazali jednak charakter i wolę walki przez co kibice Rakowa liczyli na przełamanie w Gdańsku. Tym bardziej, że Raków potrafi grać z Lechią. W poprzednim sezonie, gdy był beniaminkiem, wygrał z 4. drużyną Ekstraklasy dwa razy: w Bełchatowie i w Gdańsku.

W sobotę podopieczni trenera Marka Papszuna zagrali niezłe spotkanie, choć o pierwszej połowie nie będą chcieli długo pamiętać.

Od 40. minuty gospodarze grali w osłabieniu, bo czerwoną kartkę zobaczył Nalepa, który faulował wychodzącego na czystą pozycję Marcina Cebulę. Ten fakt uśpił czujność częstochowskich piłkarzy, bo tuż przed przerwą dali sobie strzelić gola „do szatni”. Na listę strzelców wpisał się Omran Haydary, który pięknym strzałem zza pola karnego pokonał Jakuba Szumskiego.

Raków fatalnie zakończył pierwszą połowę, ale fenomenalnie rozpoczął drugą. Już w 46. minucie Marcin Cebula wykorzystał dośrodkowanie z prawej strony i strzałem z 11 metrów doprowadził do remisu 1:1.

I powtórzyła się sytuacja z pierwszego meczu z Legią Warszawa, gdy Raków całą drugą połowę grał w osłabieniu. Tym razem to częstochowianie grali w przewadze jednego zawodnika. I wykorzystali to już w 55. minucie, gdy Vladislav Gutkovskis strzałem głową podwyższył na 2:1.

Czerwono-niebiescy od tego momentu kontrolowali wydarzenia na boisku. Druga połowa była zdecydowanie lepsza niż pierwsza. Raków wypracował sobie kilka okazji do strzelenia bramki. Na 3:1 podwyższył w 76. minucie Gutkovskis, który zdobył swoją drugą bramkę w meczu dobijając strzał jednego ze swoich kolegów. Można już było zaryzykować, że Raków tego meczu już nie przegra. Podopieczni trenera Marka Papszuna utrzymali prowadzenia do końca spotkania i wywieźli z Trójmiasta cenne trzy punkty.

Lechia Gdańsk – Raków Częstochowa 1:3 (1:0)

Bramki: 1:0 Haydary (45.), 1:1 Cebula (46.), 1:2 Gutkovskis (55), 1:3 Gutkovskis (76.)

Raków: Szumski – Wilusz, Petrasek, Piątkowski, Tudor (46. Bartl), Sapała, Tijanić (90. Lederman), Kun, Schwarz (84. Papanikolau), Cebula (85. Malinowski), Gutkovskis (82. Musiolik).