fbpx

Radomsko pamięta o Henryku Siemiradzkim

120 lat temu w pałacu w Strzałkowie zmarł dziedzic tamtejszych dóbr – wybitny malarz Henryk Siemiradzki, twórca tak znanych obrazów jak ,,Pochodnie Nerona” czy „Rozbitek żebrzący”.

Henryk Siemiradzki to wybitny reprezentant akademizmu w malarstwie europejskim od 1884 roku aż do swojej śmierci w 1902 roku, w Strzałkowie pod Radomskiem spędzał letnie miesiące. To właśnie tam szukał wytchnienia przed upałami w Rzymie, gdzie – jako artystyczna sława – miał swoją malarską pracownię.

Rocznica śmierci malarza była okazją do uczenia pamięci artysty a także przypomnienia jego dorobku artystycznego. W niedzielę, 28 sierpnia w kościele parafialnym w Strzałkowie odprawiona została uroczysta msza święta, a wokół kościoła zorganizowano wystawę dzieł Henryka Siemiradzkiego. Później przed pałacem, który należał kiedyś do artysty odbył się koncert w wykonaniu orkiestry dętej z Kłomnic.

W uroczystościach, które zostały przygotowane przez strażaków z OSP w Strzałkowie, Gminę Radomsko oraz strzałkowską parafię władze Powiatu Radomszczańskiego reprezentowała Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Edyta Sapis – Drozdek, która złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą Henryka Siemiradzkiego. Obecny był także wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra oraz przedstawiciele władz Gminy Radomsko z wójtem Romanem Radczycem na czele.

K KIK