fbpx

Radomsko – Dystrybucja jodku potasu – działania prewencyjne

W Radomsku powstają punkty dystrybucji tabletek jodku potasu na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. Będą one zlokalizowane w instytucjach publicznych, głównie tam, gdzie zwykle znajdują się lokale wyborcze.

Służby cały czas monitorują sytuację w związku z działaniami militarnymi Rosji w rejonie ukraińskich elektrowni atomowych. Polska Agencja Atomistyki uspokaja, że dotychczas nie odnotowano niepokojących wskazań aparatury pomiarowej.

Na polecenie prezydenta Radomska Jarosława Ferenca Wydział Bezpieczeństwa i Porządku Urzędu Miasta przygotowuje plan zwiększenia dostępności do preparatów stabilnego jodku potasu. – „To działania prewencyjne, nie wynikają z istnienia aktualnie jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego” – tłumaczy Jacek Paul naczelnik WBiP. –„Jednocześnie proszę o systematyczne zapoznawanie się z bieżącą sytuacją radiacyjną, a w przypadku uruchomienia procedury wydawania preparatów o stosowanie się do wskazówek i zaleceń ogłaszanych w ogólnopolskich i lokalnych mediach, stronie internetowej naszego miasta i w mediach społecznościowych” – dodaje naczelnik.

Przyjmowanie preparatu jodku potasu, w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie nie uchroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy nuklearnej w przyszłości, a może doprowadzić do wielu szkodliwych dla zdrowia konsekwencji. Lek hamuje czynności tarczycy, zwłaszcza u małych dzieci, kiedy tarczyca nie jest rozwinięta. Zablokowanie czynności tarczycy może doprowadzić do jej niedoczynności. Dlatego jodek potasu stosować można wyłącznie przy braku przeciwwskazań do przyjęcia tego leku w sytuacji, gdyby doszło do katastrofy nuklearnej, podczas której nastąpi uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu do atmosfery. W razie wątpliwości przed przyjęciem preparatu należy skonsultować się z lekarzem.

W przypadku wystąpienia zagrożenia, akcją dystrybucji preparatów stabilnego jodku potasu zostaną objęci mieszkańcy miasta, ze względów medycznych do 60 roku życia.

Aktualna mapa radiacyjna Polski: TUTAJ .

Bieżące informacje na temat   dystrybucji  tabletek jodku potasu dostępne są na stronie www.radomsko.pl , szczegóły TUTAJ .

K KIK