fbpx
Targi budowlane, wyposażenia wnętrz i nieruchomości Częstochowa
Strona głównaEkologiaPustułki podpatrzone w budkach lęgowych Cemex

Pustułki podpatrzone w budkach lęgowych Cemex

Cemex od 2011 r. wspiera ochronę pustułek, które zamieszkują tereny cementowni należących do firmy. Na przestrzeni lat prowadzony przez nią projekt ewoluował i został wzbogacony o nowe elementy. Jednak od samego początku istotnym działaniem podejmowanym przez Cemex jest prowadzony monitoring gniazd. W tym roku do uważnej obserwacji wydarzeń w budkach lęgowych firma zachęca również internautów, organizując dla nich konkurs.

Pustułka jest objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Istotnym elementem wspierającym jej czynną ochronę jest montaż skrzyń lęgowych. Cemex zainstalował w swoich cementowniach w Chełmie i Rudnikach czternaście budek lęgowych dla przedstawicieli tego gatunku. Dzięki wyposażeniu wybranych skrzyń w kamery, wiemy, że cieszą się one wśród ptaków dużym zainteresowaniem. Na początku sezonu do budek chętnie zaglądały nie tylko pustułki, ale również grzywacze i kawki, które toczyły niekiedy zaciekłe walki o miejsca lęgowe.

Pustułki podpatrzone w budkach lęgowych Cemex 1
mat. Cemex

Wraz z początkiem kwietnia w jednej z rudnickich skrzyń lęgowych pojawiły się pierwsze jaja. Pustułki składają je co około dwie doby, a do inkubacji przystępują dopiero przy trzecim.W odróżnieniu od wielu innych ptaków, gatunek ten nie wyścieła budek lęgowych, ale składa jaja bezpośrednio na żwirku wypełniającym skrzynię.

Na początku maja przyszedł najbardziej wyczekiwany moment sezonu, owocujący w najciekawsze obserwacje. U Rodziny Kruszywowskich wykluły się pierwsze pisklęta! W związku z tym, w budkach lęgowych wiele się dzieje, a wszystko to mogą śledzić internauci dzięki udostępnianej z gniazd transmisji na żywo. Wydarzenia z życia ptaków warto obserwować i dokumentować. Może wzbogacić to nie tylko o wartościową wiedzę przyrodniczą, ale również w ornitologiczne gadżety.

– By popularyzować wiedzę o pustułkach oraz zaangażować internautów, zorganizowaliśmy wraz ze współpracującym z nami ornitologiem, konkurs na najciekawsze obserwacje z budek lęgowych – mówi Monika Wosik, Dyrektorka Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Cemex Polska . –Do konkursu zaprosiliśmy również partnerów zewnętrznych zaangażowanych w ochronę pustułek, którzy podobnie jak my,wieszają skrzynie lęgowe i udostępniają transmisje w internecie – dodaje.

W konkursie „Podpatrzone u pustułek!”mogą wziąć udział wszyscy internauci zainteresowani życiem ptaków.Ciekawe obserwacje z gniazd uwiecznione na zdjęciu (np. zrzucie ekranu z transmisji), nagraniu ekranu lub w prezentacji multimedialnej,można zgłaszać do końca lipca.

Szczegóły konkursu znajdują się na stronie pustulki.pl. Cemex zaprasza do udziału w konkursie i śledzenia transmisji z gniazd znajdujących się na stronie www.cemex.pl/ochrona-pustulek oraz życzy wszystkim miłośnikom ptaków owocnych obserwacji.

- Advertisment -spot_img

Popularne