Wakacje nastrajają do wyjścia z domu! O ile zima czy kapryśna wiosna ograniczają niektóre aktywności, jakimi możemy cieszyć się w wersji outdoor, latem mamy w tej materii pełną swobodę. Rower, bieganie, nordic walking, spacery, pływanie, gra w badmintona – możemy wszystko! Od kilku lat bardzo popularną formą letniego wypoczynku są również spływy kajakowe. A że rzek na naszym polskim podwórku nie brakuje, coraz więcej ludzi wybiera taki właśnie sposób na spędzenie wolnego czasu.
Jest to bardzo uniwersalna forma relaksu właściwie dla każdego. Nie wymaga wielkich umiejętności ani przygotowania, a łączy w sobie ruch, wypoczynek na świeżym powietrzu oraz tzw. „chwilę oddechu” w pięknych okolicznościach przyrody. A takowych nie brakuje!

Na styku województw: śląskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego, w miejscowości Ciemiętniki, leży Leśna Przystań. Oaza spokoju nad nurtami Pilicy, wśród lasów, pól i malowniczych krajobrazów. Miejsce, które łączy w sobie wszystko, czego potrzeba do wypoczynku – czy to leniwego – czytając na leżaku lub hamaku pośród drzew, czy też aktywnego, grając w siatkówkę na przygotowanym boisku, jeżdżąc na rowerze czy też wiosłując po rzece. Spływy kajakowe po Pilicy to jedna z głównych atrakcji, jaką proponuje ośrodek.
Sama Leśna Przystań to baza noclegowa dla 39 osób. Oferuje 8 pokoi całorocznych (2-, 3-, 4-osobowe z łazienkami) oraz 2 drewniane domki letniskowe czynne od maja do września (każdy 8-osobowy z aneksem kuchennym i łazienką). Jest tu także niewielkie pole namiotowe, w ramach którego korzystać można z zewnętrznego WC i prysznica oraz dużej wiaty z paleniskiem. Dla tych, którzy lubią odpoczywać również od gotowania obiekt oferuje całodzienne wyżywienie – domowa kuchnia, pyszne ciasto do kawy, czego chcieć więcej?

A gdy chcemy wyruszyć na rzekę… Spływ rozpoczyna się w miejscowości Maluszyn, skąd mijając pobliskie wsie docieramy kajakiem albo do Ciemiętnik – to 14 km (ok. 4 godziny trasy), albo do Krzętowa, czyli 5-6 godzin i 19 km spływu nurtem Pilicy, ale… malownicze zakola, małe plaże i ciepła woda w rzece wprost zachęcają do kąpieli. Warto więc przeznaczyć na taki spływ cały dzień, zatrzymując się co jakiś czas na postój. Zachwyceni będą zwłaszcza najmłodsi, bowiem rzeka nie jest głęboka, mogą więc i płynąć kajakiem i bawić się w jej nurcie bez ryzyka.
Tras kajakowych do wyboru jest kilka, poza dwoma najpopularniejszymi, wymienionymi wcześniej. Wśród pozostałych, najkrótsza – dla początkujących mierzy 6 km (Sudzinek – Leśna Przystań), zaś dla wytrawnych kajakarzy najdłuższa, kilkudniowa, do Zalewu Sulejów (ok. 68 km). Każdy wybierze coś dla siebie.
Po spływie, wszystkich chętnych, gospodarze zapraszają na biesiadę przy ognisku i pieczenie kiełbasek. Goście Leśnej Przystani mogą także korzystać z jacuzzi i sauny, minisiłowni czy jazdy konnej. Dla dzieci przygotowano plac zabaw, na terenie całego obiektu działa oczywiście Wi-Fi.
Leśna Przystań organizuje również imprezy, zarówno te rodzinne – komunie, urodziny czy przyjęcia weselne, jak i firmowe. Znajduje się tutaj kilka sal – największa mieści ok. 120 gości, z przylegającą do niej salą taneczną.
Rezerwacje dla osób prywatnych i grup zorganizowanych pod adresem mailowym lesna.przystan@wp.pl lub numerem telefonu 501 186 680.



























Paulina Szlagor, fot. AK
Czytaj także: Średniowieczna warownia, ruchoma szopka i balansujące rzeźby. Odkryj perełki jurajskiego Olsztyna!