fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPolecanePrzypominamy – koniec z jazdą „na zderzaku”. Policja nagrała film, w którym...

Przypominamy – koniec z jazdą „na zderzaku”. Policja nagrała film, w którym pokazuje, jak należy jechać bezpiecznie

1 czerwca weszły w życie zmiany w ruchu drogowym. Jeden z nich dotyczy tak zwanej jazdy „na zderzak”, czyli tuż za jadącym przed nami pojazdem. Teraz taka jazda na drogach ekspresowych czy autostradach jest zabroniona.

Jak przypomina policja, art. 19 ust 3 a określa minimalne odstępy, które kierujący muszą zachować pomiędzy sobą jadąc tym samym pasem na autostradzie lub drodze ekspresowej.

W treści dokumentu pojawił się przepis (art. 19 ust 3a), który mówi o tym, że kierujący, który porusza się autostradą lub drogą ekspresową ma obowiązek zachować minimalny odstęp między poprzedzającym go pojazdem jadącym tym samym pasem. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Oznacza to, że kierowca, który jedzie autostradą z prędkością 140 km/h, powinien zachować przynajmniej 70 metrów odstępu między pojazdem, który jedzie przed nim tym samym pasem. Co ważne, przepisu tego nie stosuje się podczas wyprzedzania.

Wprowadzenie tego przepisy nie jest przypadkowe. Nadmierna, niedostosowana do warunków na drodze prędkość, a także właśnie brak zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy pojazdami, to częsta przyczyna wypadków.

Jak w praktyce stosować się do nowych przepisów pokazuje film przygotowany przez policję.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -