Przy al. Niepodległości w Częstochowie wycinają zdrowe drzewa, alarmuje radny Piotr Kaliszewski

0
1153

Przy al. Niepodległości w Częstochowie wycinają zdrowe drzewa, alarmuje radny Piotr Kaliszewski.

Przy al. Niepodległości w Częstochowie wycinają zdrowe drzewa, alarmuje radny Piotr Kaliszewski 1 Przy al. Niepodległości w Częstochowie wycinają zdrowe drzewa, alarmuje radny Piotr Kaliszewski 2 Przy al. Niepodległości w Częstochowie wycinają zdrowe drzewa, alarmuje radny Piotr Kaliszewski 3

Wrzucił on na swoją stronę internetową zdjęcia przedstawiające masową wycinkę.

To zdrowe, piękne drzewa– mówi radny. – Dla mnie to nie tylko niezrozumiała decyzja, ale wręcz barbarzyństwo. To kolejna taka sytuacja w naszym mieście.

Przy al. Niepodległości w Częstochowie wycinają zdrowe drzewa, alarmuje radny Piotr Kaliszewski 4

Jak twierdzi radny, od pewnego czasu władze Częstochowy decydują się na takie niezrozumiałe działania, gdy tymczasem zieleni w naszym mieście nie jest za dużo.

W sprawie wycinki przy al.Niepodległości telefonowali także nasi czytelnicy. Zaskoczeni, pytają, dlaczego z tego miejsca znikają drzewa.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta Częstochowy, sprawa wycinki drzew leży w gestii Miejski Zarząd Dróg i Transportu.

MZDiT szykuje oświadczenie w tej sprawie.

AKTUALIZACJA:

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi wycinanych przy al. Niepodległości drzew, Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie wydał następujące oświadczenie:


W nawiązaniu do pojawiających się w mediach społecznościowych rozważań informujemy, że decyzje na wycinkę drzew na fragmencie pasa drogowego al. Niepodległości wraz z jej rekompensatą w postaci nowych nasadzeń wydały instytucje spoza miasta. Decyzje wydane przez organy zewnętrzne były poprzedzone głębokimi analizami, a ich uzasadnienie zawarte jest w treści decyzji. Zgodnie z KPA o więcej szczegółów należy pytać wymienionych instytucji.

Urząd Gminy Olsztyn wydał zgodę w drodze decyzji administracyjnej na wycinkę 38 drzew. Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach wydał zgodę w drodze decyzji administracyjnej na wycinkę 15 drzew. Łącznie 53 drzewa (w zdecydowanej większości lipy i topole).

Jednocześnie w myśl tych decyzji w ramach rekompensaty mają zostać nasadzone łącznie 222 drzewa plus krzewy. W obrębie wymienionego odcinka al. Niepodległości będą to 64 duże drzewa (lipy drobnolistne) sadzonki o obwodzie pnia od 20-25 cm i wysokości ok. 4,5 m plus krzewy oraz 158 dużych drzew (klon pospolity) sadzonki o obwodzie pnia 14-16 cm i wysokości ok. 4,5 m w obrębie al. Marszałkowskiej.

Pozwolenie w tym temacie było bezpośrednio podyktowane realizacją inwestycji budowlanej prywatnego inwestora i w części złym stanem drzewostanu. Decyzja ta jednocześnie umożliwi przebudowę układu drogowego w obrębie tego terenu, która poprawi bezpieczeństwo mieszkańców na odcinku al. Niepodległości pomiędzy ulicami Równoległą i Źródlaną wraz ze skrzyżowaniami (infrastruktura dla samochodów, pieszych i rowerzystów, m.in.: azyle, droga rowerowa itp.).

(Fot. Piotr Kaliszewski)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here