fbpx

Przewodnik mobilny po Częstochowie. By z niego skorzystać, wystarczy pobrać aplikację

Komunikacja, hotele, restauracje, trasy, audioprzewodnik, lista wydarzeń kulturalnych… A wszystko to zebrane w jednym miejscu. By skorzystać z wiedzy i informacji, wystarczy pobrać aplikację mobilną „Częstochowa – przewodnik” dostępną na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

„Częstochowa – przewodnik” to oficjalna aplikacja miasta Częstochowy, skierowana przede wszystkim do turystów odwiedzających miasto, choć przydatne informacje znajdą w niej także mieszkańcy. Dzięki temu zwiedzanie i poruszenie się po mieście jest teraz jeszcze łatwiejsze!   

Po uruchomieniu aplikacji powita na kilka modułów: miejsca, komunikacja, wydarzenia, trasy, kody QR, aktualności, ulubione, audioprzewodnik, o mieście. Pod nimi wyświetla się zaś data i aktualna pogoda w Częstochowie.

Przewodnik mobilny po Częstochowie. By z niego skorzystać, wystarczy pobrać aplikację 2
mat. amistad.pl

Co znajdziemy w „miejscach”? Kategorie są następujące: atrakcje i zabytki, kultura, rozszerzona rzeczywistość, Jasna Góra, gastronomia, sport i rekreacja i niezbędnik. Konkretne wyniki wyszukiwań można sortować według nazwy lub popularności. Znajdziemy tu dane, adresy, zdjęcia i opisy przeróżnych miejsc. Są tu zarówno instytucje kultury, jak i kościoły, zabytki czy gabinety lekarskie, restauracje, hotele a nawet sklepy.

Zakładka „Komunikacja” ma usprawnić poruszanie się po mieście. Zawiera więc aktualny rozkład jazdy komunikacji miejskiej wraz z wyszukiwarką połączeń, która uwzględnia ewentualne przesiadki. Wpisujemy punkt początkowy i końcowy, i dowiadujemy się jak najłatwiej dotrzeć pod wskazany adres. Znajdziemy tu też listę linii autobusowych i tramwajowych oraz przystanków, a także cennik biletów.

„Wydarzenia” to kalendarium, a „Aktualności” przegląd newsów miejskich. Więcej faktów dotyczących Częstochowy znajdziemy zaś w zakładce „O mieście”. Tam nie brakuje m.in. rysu historycznego, galerii zdjęć, a także portretów osób związanych z Częstochową. Wśród osobistości wspomniani są m.in. ci, których już wśród nas nie ma jak Andrzej Iwiński, Zbisław Janikowski, Irit Amiel, Andrzej Kalinin, Piotr Machalica, Jerzy Kulej, Marek Perepeczko czy Kalina Jędrusik, jak i osoby, które aktualnie promują nasze miasto wśród których są np. Magdalena Cielecka, Sambor Czarnota, Anja Rubik, Zygmunt „Muniek” Staszczyk, Tomasz Sętowski, Ireneusz Bieleninik, Łukasz Wylężałek, Sebastian Ułamek, Wioletta Grzegorzewska, Piotr Gruszka czy Antoni „Ziut” Gralak.

Aleja Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie
Aleja Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie (mat. Urząd Miasta Częstochowy)

W tej zakładce znajdziemy także szereg informacji o festiwalach i imprezach cyklicznych organizowanych w mieście. To okazja by dowiedzieć się więcej o choćby Dniach europejskiej Kultury Ludowej, Festiwalu Wiolinistycznym im. Bronisława Hubermana, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” czy Dniach Częstochowy.

Wartościową ciekawostką są również „Trasy”. Propozycji wycieczek jest sporo. Wśród nich np. „Jasna Góra i okolice”, „Rowerem do Olsztyna”, „Spacerem po Alejach”, „Żydowskie Miejsca Pamięci”, „Śladami dr Władysława Broniewskiego” czy „Z Janem Pawłem II po Częstochowie”.

Aplikacja została stworzona przez krakowską firmę Amistad, która od kilkunastu lat realizuje projekty dotyczące nawigacji i geolokalizacji.

Treści zawarte w mobilnym przewodniku stworzono w języku polskim i angielskim (z myślą o zagranicznych turystach, których w Polsce każdego roku jest więcej).

Bezpłatną aplikację można ją pobrać ze sklepów:

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.treespot.czestochowa&hl=pl

AppStore: https://apps.apple.com/app/id830551497

ZS