fbpx

Co zrobić z przeterminowanymi lekami? Rozwiązanie ma Centrum Usług Komunalnych

Po 6 stycznia częstochowianie będą mogli oddawać do utylizacji przeterminowane leki w stałych punktach odbioru. System pozbywania się starych środków medycznych przygotowało Centrum Usług Komunalnych. 

Problem dotyczący tego, co zrobić z przeterminowanymi lekami, dotyczy wielu osób. Starych tabletek czy zastrzyków nie można pozbywać się w inny sposób. Najgorsze, co możemy zrobić, to spuścić leki do kanalizacji lub wyrzucić do odpadów zmieszanych, co utrudnia proces przetwarzania odpadów.

Rozwiązanie zaproponowało częstochowskie Centrum Usług Komunalnych.Po 6 stycznia stare środki medyczne będzie można oddawać do utylizacji w stałych punktach.

Co zrobić z przeterminowanymi lekami? Rozwiązanie ma Centrum Usług Komunalnych 2
fot. Ł.Kolewiński/UM Częstochowy

– Zamontujemy dwa pojemniki, gdzie mieszkańcy będą mogli oddać leki. Jeden będzie przy Waszyngtona przed budynkiem Urzędu Miasta, a drugi pod siedzibą CUK przy alei Wolności. Te punkty będą monitorowane, bo raz, że musimy zadbać o bezpieczeństwo pracowników, którzy te środki odbierają, a dwa, że nie chcemy, żeby ktoś postronny leki zabrał – zapowiada Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych.

Każdy z pojemników będzie skonstruowany w ten sposób, by oddzielić od siebie wyrzucane syropy, igły i strzykawki oraz blistry z tabletkami. Pojemniki wykonane są z grubej stali, by utrudnić osobom postronnym dostęp do materiałów niebezpiecznych. Cały proces pozbywania się starych leków będzie darmowy i ogólnodostępny dla częstochowian.

Warto dodać, że obok pojemnika znajdującego się przed siedzibą CUK, zlokalizowany jest również pojemnik, do którego można wrzucić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie.

Co zrobić z przeterminowanymi lekami? Rozwiązanie ma Centrum Usług Komunalnych 3
fot. Ł.Kolewiński/UM Częstochowy

Zgodnie z zapowiedziami pojemniki będą codziennie opróżniane. Dodatkowo mieszkańcy będą mogli oddać leki do mobilnego punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych, który raz na kwartał odwiedza każdą z dzielnic Częstochowy. 

red., mat. UM Częstochowy