Uwaga! Jutro przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy!

0
591

Jak co roku, w ostatnią niedzielę października zmieniamy godzinę z czasu letniego na zimowy.

W tym roku przestawiamy zegarki 25 października 2020 roku z godziny 3:00 na 2:00, czyli cofamy wskazówki.

Zmiana ta oznacza, że od niedzieli śpimy o godzinę dłużej!

Do takiej zmiany znacznie przyczynił się Benjamin Franklin w XVIII wieku. Uważał on, że pomoże to lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego. Wiązało się to z oszczędnością sztucznego oświetlenia oraz polepszeniem zdrowia ludzi.

Takie przestawianie zegarków skończy się jednak już niedługo. W marcu 2019 roku w głosowaniu w Parlamencie Europejskim opowiedziano się za tym, aby znieść zmiany czasu na terenie Unii Europejskiej.

Oznacza to, że w 2021 roku nastąpi ostatnia zmiana czasu na letni, dla Państw, które wybrałyby czas letni. Natomiast w październiku 2021 roku nastąpi ostatnia zmiana czasu na zimowy, dla Państw, które zdecydowałyby się na czas zimowy.

Na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii została przeprowadzona sonda, według której wynika, że Polacy wolą pozostać przy czasie letnim.

Podobne dylematy mieli Rosjanie. Najpierw wybrali na stałe czas letni, ale po zaledwie trzech latach przeszli na czas zimowy, bo mieszkańcy mieli dość chodzenia do pracy po ciemku.