fbpx

Przebudowa Placu Pamięci Narodowej. Prace potrwają do końca listopada

Szpaler platanów, dodatkowe ławki i stojaki rowerowe – Plac Pamięci Narodowej już wkrótce zyska nowe oblicze.

Charakterystyczne granitowe płyty wokół na Placu Pamięci Narodowej, już wkrótce ustąpią miejsca krzewom i drzewom. Centrum Usług Komunalnych i firma „Klon” podpisały umowę na wykonanie przebudowy placu.

Plan rewitalizacji został opracowany przez prof. Jacka Budyna oraz przez częstochowskiego architekta Tomasza Borowieckiego.

Istotnym elementem jest wprowadzenie w tę przestrzeń zieleni: drzew, krzewów i bylin. Urozmaicą one jednolity dotąd plac i stanie się on bardziej przyjazny dla mieszkańców. Wzdłuż ulicy Śląskiej powstanie szpaler platanów klonistych, które z biegiem lat urosną na wysokość ponad 4 metrów.

Zazielenienie Placu Pamięci Narodowej łączy się z głównym celem projektu „CzęstoZielona” i jest ważną kwestią ekologiczną. Choć zielone efekty będą widoczne dopiero za jakiś czas, zawsze warto wprowadzać takie zmiany.

Firma „Klon” zabiera się do prac, które potrwają do końca listopada. Zakres przebudowy obejmuje m.in.: niwelację terenu, korektę układu ścieżek, demontaż części płyt granitowych, przeniesienie masztu flagowego.

Powstaną nowe trawniki i wspomniane wcześniej – nowe nasadzenia roślin, zarówno tych drobniejszych jak i drzew i krzewów. Wykonawca zobowiązany jest również do rocznej pielęgnacji zieleni.

Rewitalizacja Placu Pamięci Narodowej będzie kosztować 1,4 mln złotych.