Profilaktyczna akcja policji

0
294

Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu zorganizowali kolejną debatę społeczną dla młodzieży ze szkół powiatu lublinieckiego w związku z prowadzoną kampanią “Narkotyki i dopalacze zabijają”. W Miejskim Domu Kultury przygotowano spotkanie pod hasłem: “Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”.

Profilaktyczna akcja policji 1


W debacie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z Lubecka, Kochcic, Kochanowic, Pawonkowa, Lisowa i Herb, a także przedstawiciele instytucji zajmujących się profilaktyką i przeciwdziałaniem zjawisku narkomanii w gminach powiatu lublinieckiego.
Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków, dopalaczy oraz innych środków psychotropowych.
Organizatorzy debaty zaprezentowali młodym ludziom, takie skutki może mieć eksperymentowanie z substancjami odurzającymi. Informowano młodzież o konsekwencjach zdrowotnych i społecznych, ale i prawnych związanych z tymi substancjami. Uczniowie obejrzeli także spot filmowy promujący kampanię skierowaną przeciw dopalaczom.
Policjanci omówili również zagadnienie odpowiedzialności prawnej nieletnich w związku z posiadaniem, udzielaniem i dystrybucją środków psychoaktywnych oraz pokazali sposoby i metody, jakimi policja zwalcza proceder wytwarzania i handlu narkotykami i dopalaczami.
Aby lepiej przemówić do wyobraźni młodych słuchaczy, na spotkanie zaproszono osoby odbywające karę pozbawienia wolności w Oddziale Zewnętrznym w Lublińcu Zakładu Karnego w Herbach. Opowiadały one o tragicznych skutkach zażywania narkotyków oraz dopalaczy. Wystąpienie to zrobiło duże wrażenie na młodych ludziach.
Na spotkanie z uczniami poproszeni zostali również przedstawiciele Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu. Swoją szeroką wiedzą medyczną z uczestnikami debaty podzieliła się Izabela Płonka — Specjalista Pielęgniarstwa Epidemiologicznego, która na co dzień zajmuje się osobami uzależnionymi od dopalaczy. Młodzież dowiedziała się, jak destrukcyjny wpływ na organizm ludzki mają dopalacze i jak trudno leczy się osoby, które zażyły te substancje.
Debatę zakończyła projekcja filmu profilaktycznego, przygotowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach pt. “Dopalacze, bieg do śmierci”.

(Źródło: KPP Lubliniec)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here