Prezydent Częstochowy pisze do Ministra Zdrowia w sprawie testów na koronawirusa

0
496

Prezydent Częstochowy pisze do Ministra Zdrowia w sprawie testów na koronawirusa.

Testy nie tylko dla osób z wszystkimi objawami koronawirusa oraz weryfikacja konieczności zgłaszania się wszystkich osób z wynikiem pozytywnym na oddziały zakaźne – to najważniejsze postulaty kierowane do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego włodarza Częstochowy.

Na napisanie listy do szefa resortu zdrowia skłoniła Krzysztofa Matyjaszczyka rosnąca liczba przypadków zakażeń oraz problemy, jakie dla pacjentów oraz służby zdrowia wynikają z nowymi wytycznymi ministerstwa.

Jak informuje Biuro Prasowe częstochowskiego magistratu, prezydent Częstochowy zwraca uwagę, że w związku z nasileniem się jesiennych infekcji pojawił się problem hospitalizacji osób podejrzanych o zachorowanie na SARS-Cov-2.

Urząd Miasta podał, że w miniony weekend transport wielu osób z infekcjami górnych dróg oddechowych do szpitali powiatowych okazał się niemożliwy, ponieważ liczba tzw. miejsc izolowanych była niewystarczająca w stosunku do potrzeb. Problem ten wystąpił nie tylko w Częstochowie, ale również w okolicznych gminach.

Jak zaznaczył w piśmie do ministra prezydent miasta, obecnie pogorszenie sytuacji w szpitalach spowodowane jest m.in. wprowadzonymi ograniczeniami w możliwości zlecania testów przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej przy pierwszym kontakcie. Przepisy wprowadzone niedawno przez rząd przepisy zakładają, że aby pacjent był poddany testowi, musi mieć pełnoobjawowe symptomy choroby. W pozostałych przypadkach 3-5-dniowy czas oczekiwania na kolejną wizytę powoduje, zdaniem włodarza Częstochowy, że stan niektórych osób znacznie się pogarsza i potrzebują one już hospitalizacji.

Jak więc przekonuje prezydent Matyjaszczyk, wprowadzenie zasady testowania każdego pacjenta podstawowej opieki zdrowotnej z objawami infekcji górnych dróg oddechowych już przy pierwszej wizycie lub teleporadzie z pewnością byłoby zasadne i poprawiło sytuację osób zagrożonych koronawirusem.

Pełną treść listy znaleźć można na stronie: www.czestochowa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here