fbpx

Prezydent Częstochowy ogłosił, że miasto chce budować nowy stadion dla Rakowa. Prezes Rakowa: „To historyczna deklaracja”

W środę w budynku klubowym Rakowa Częstochowa odbyła się konferencja prasowa działaczy Rakowa z władzami miasta w temacie rozbudowy infrastruktury sportowej. Prezydent Częstochowy w asyście swoich zastępców ogłosił, że miasto zamierza wybudować nowy stadion dla Rakowa. Jaki, gdzie i za ile? Tego na razie nie wiadomo, bo wkrótce rozpoczną się analizy i opracowywane będzie wstępne studium wykonalności, które odpowie na te pytania za ok. 3-4 miesiące…

W konferencji prasowej wzięli udział: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, zastępca prezydenta Jarosław Marszałek i wiceprezydent Piotr Grzybowski. Ze strony gospodarzy byli to: prezes zarządu Rakowa Piotr Obidziński oraz przewodniczący rady nadzorczej Rakowa Wojciech Cygan.

– Witam serdecznie panów prezydentów – rozpoczął gospodarz spotkania prezes Rakowa Piotr Obidziński. – To jest dla nas wielki zaszczyt i to jest mam nadzieję historyczna data, walentynkowa, pełna dobrych emocji. Mam nadzieje, że dzisiejsze słowa, które tutaj dzisiaj padną, będą historyczne i będą właśnie pełne dobrych emocji. I będzie to data zapamiętana w historii Częstochowy i historii Rakowa Częstochowa, bo mam nadzieję, że te ustalenia i te ścieżki, o których za chwilę będziemy rozmawiać, zostaną naprawdę w pełni zapamiętane i otworzą nowy etap w historii zarówno relacji: klub – miasto jak i historii polskiego futbolu i mam nadzieję, że europejskiego.

O rozbudowie infrastruktury sportowej w Częstochowie w głównej mierze mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Prezydent przypomniał o pierwszym etapie rozbudowy stadionu Rakowa, który pozwolił grać w PKO BP Ekstraklasie przy Limanowskiego oraz powiedział o drugim etapie rozbudowy, który będzie kosztować prawie 19 milionów złotych. Połowa środków pochodzi z dofinansowania z MSiT. Drugi etap rozbudowy ma potrwać do końca czerwca 2025 roku.

– W międzyczasie toczyły się długie, burzliwe, ale na szczęście owocne rozmowy z klubem dotyczące tego, jakie są potrzeby klubu, jakie są możliwości miasta, jakie są zapatrywania na przyszłość, tak aby i kibice i mieszkańcy byli zadowoleni z infrastruktury sportowej i dumni ze swojego klubu – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Żeby nic nie blokowało, ani szkolenia ani rozwoju piłkarskiego naszego Rakowa Częstochowa. Dlatego postanowiliśmy wspólnie z klubem, że podejmiemy rękawice. Że rozpoczniemy starania na rzecz budowy nowego obiektu piłkarskiego. Takiego, który spełni oczekiwania i sportowe i oczekiwania kibiców. Dlatego zaraz po konferencji przystąpimy do spraw związanych z opracowaniem wstępnego studium wykonalności. To jest taki dokument, który rozpozna potrzeby w zakresie obiektu sportowego jakim jest stadion piłkarski. Rozpozna możliwości różnych lokalizacji w Częstochowie i pomoże nam: klubowi i miastu wybrać najlepszą i najbardziej optymalną lokalizację, tak abyśmy mogli zacząć realizować te starania bardzo, bardzo konkretnie. Cieszę się, że klub tutaj też podjął decyzję, że najlepszym rozwiązaniem będzie, aby takie analizy i takie działania podjąć. Tak abyśmy mogli realnie zacząć pracę nad nowym i nowoczesnym odpowiadającym na potrzeby sportowe i szkoleniowe stadionem piłkarskim w Częstochowie.

Prezydent dodał, że są w budżecie miasta środki na te analizy. Jak już będą analizy miasto usiądzie z klubem i wybierze najlepszą opcję. – Teraz wszystkie ręce na pokład i pracujemy w kierunku, który wspólnie obraliśmy – dodaje prezydent Matyjaszczyk. – Kierunkiem tym jest przygotowanie i budowa nowego stadionu piłkarskiego w Częstochowie.

Prezes Rakowa Piotr Obidziński podziękował za deklaracje. – Panie prezydencie, panowie prezydenci – mówi prezes Obidziński. – Serdecznie dziękuję za tą deklarację. Jest to, tak jak powiedziałem na początku, deklaracja historyczna. I ze strony klubu deklarujemy wszelką możliwą współpracę zarówno na etapie planowania, projektowania jak i realizacji zarówno w obszarze tym sportowym, w którym najbardziej się znamy jak i w obszarach konstruowania odpowiedniego modelu finansowania obiektu. Tutaj pełna współpraca z naszej strony i wszelkich kompetencji, które posiadamy w tym obszarze.

Na koniec konferencji prasowej wiceprezydent Częstochowy Piotr Grzybowski podpisał z przedstawicielem firmy AMB Budownictwo Krzysztof Prokop Kozia Wieś umowę na przebudowę i rozbudowę obiektu sportowego przy ul. Limanowskiego 83 – II etap. Ma potrwać maksymalnie do końca czerwca 2025 roku.

Wyniki wstępnych analiz co do miejsca lokalizacji nowego stadionu, jego pojemności i kosztów mają być znane za około 3-4 miesiące.

Podczas konferencji prasowej prezes Obidziński zaznaczył, że mając na uwadze pełne wypełnienie stadionu w Sosnowcu podczas meczów Rakowa w europejskich pucharach należy myśleć o pojemności nowego stadionu na ok. 15000 miejsc.

AK, fot: Łukasz Kolewiński (Urząd Miasta Częstochowy)

Partnerami relacji sportowych są:

DMK Invest materiały budowlane Konopiska (www.dmkinvest.pl)

Tagi budowlane wyposażenia wnętrz i nieruchomości

Prezydent Częstochowy ogłosił, że miasto chce budować nowy stadion dla Rakowa. Prezes Rakowa: „To historyczna deklaracja” 2
Prezydent Częstochowy ogłosił, że miasto chce budować nowy stadion dla Rakowa. Prezes Rakowa: „To historyczna deklaracja” 3
Prezydent Częstochowy ogłosił, że miasto chce budować nowy stadion dla Rakowa. Prezes Rakowa: „To historyczna deklaracja” 4
Prezydent Częstochowy ogłosił, że miasto chce budować nowy stadion dla Rakowa. Prezes Rakowa: „To historyczna deklaracja” 5