fbpx

Premierowy spektakl Teatru Nowego w Częstochowie. „Apok@lipsa covidowa”, czyli groteskowo o nauce zdalnej

-Dziś możemy żartować z tego, co w chwili trwania dalekie było od śmiechu – o pracy nad „Apok@lipsą covidową” opowiadają aktorzy Anna Wilk, Michał Kaszak i Szymon Kowalik.

„Apok@lipsa covidowa” według scenariusza i w reżyserii Pauliny Kajdanowicz. To najnowsza z propozycji Fundacji Teatr Nowy w Częstochowie. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę, 9 lipca o godz. 19 na Scenie Zygmunt przy ul. Krakowskiej 1 w Częstochowie. O realizacji opowiadają aktorzy Anna Wilk, Michał Kaszak i Szymon Kowalik. Każdy z nich kreuje w tym spektaklu kilka postaci.

Anna Wilk*

Premierowy spektakl Teatru Nowego w Częstochowie. "Apok@lipsa covidowa", czyli groteskowo o nauce zdalnej 2
Anna Wilk (fot. Elżbieta Bednarek)

Nawet jeśli ktoś nie doświadczył bezpośrednio nauczania zdalnego, odnajdzie się w naszej „Apok@lipsie”. Przeżył przecież pandemię, czytał memy, ma dzieci czy przyjaciół, którzy przeszli taką edukację. Osoby, które choć raz miały spotkanie na Zoomie czy Teamsie, na pewno od razu złapią ten klimat. Każdy, komu choć raz wyświetliły się okienka konwersacji, będzie wiedział, o czym mówimy. Historie, które opowiadamy, są przeróżne, tak, jak i rozmaite były domowe sytuacje. Często skutkowały one rodzinnymi awanturami. W jednym pokoju jedno dziecko, w drugim – drugie, a w trzecim student aktorstwa musi ćwiczyć i krzyczeć na cały głos. Dodajmy do tego rodziców, którzy np. także pracują zdalnie i apokalipsa gotowa.

Przygotowując ten spektakl, sami widzieliśmy retrospekcje z naszego życia. Od zakończenia nauki zdalnej minęło już nieco czasu, łatwiej złapać dystans, żartować z tego, co w chwili trwania dalekie było od śmiechu. Wtedy byliśmy głównie sfrustrowani. To było desperackie naśladowanie prawdziwego życia. Szukanie normalności, która w tych pandemicznych czasach była absurdalnie nienormalna.

Cieszę się, że w scenariuszu „Apok@lipsy covidowej” zawartych jest tak wiele ról i wyzwań aktorskich. Wszystkie postacie są niezwykle życiowe, nie ma w nich teatralnego przerysowania. Takie osoby codziennie spotykamy na ulicy. Ja na samym początku gram nauczycielkę języka polskiego, co jest zabawne, bo sama obecnie studiuję filologię polską. Później wcielam się w szkolną kujonkę, „cwaniarkę”, która na „zdalnych” woli grać z kolegami on-line. Potem razem z Pauliną, Szymonem i Michałem wcielamy się kolejno w studentów aktorstwa oraz zarządzania kulturą.

*Dyplomowana aktorka i wokalistka. Wcielała się w główną rolę w dyplomie „Moralność Pani Dulskiej” w reżyserii Kingi Kowalskiej. Dyplom muzyczny uzyskała, wykonując utwory w czasie koncertu dyplomowego pt. „La Boheme”, który reżyserowała Anna Dijuk-Bujok. Grała w spektaklu „Czyż nie dobija się koni” w reżyserii Magdaleny Piekorz oraz licznych spektaklach warsztatowych w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Współpracę z Teatrem Nowym w Częstochowie rozpoczęła udziałem w spektaklu „Moja droga”, a obecnie uczestniczy w cyklicznie odbywających się salonach poezji i czytaniach dramatu współczesnego.

Michał Kaszak*

Premierowy spektakl Teatru Nowego w Częstochowie. "Apok@lipsa covidowa", czyli groteskowo o nauce zdalnej 3
Michał Kaszak (fot. Elżbieta Bednarek)

Gdy rozmawialiśmy o scenariuszu, przede wszystkim czerpaliśmy z własnych, pandemicznych doświadczeń. Miałem zajęcia on-line zarówno praktyczne, jak i teoretyczne. Gdy padają kwestie poszczególnych bohaterów, wiem co, oni czują, mierzyłem się z tym samym. Wtedy mocno się denerwowałem, musiało upłynąć sporo wody w rzece, bym mógł zacząć o tym mówić z przymrużeniem oka. Nie zapomnę tej zależności, tego, że potrzebowałem pomocy, by nagrać etiudę czy materiały na egzamin. To była próba nauki, a nie nauka.

Myślę, że ten spektakl przyda się również tym, którzy takiego zdalnego życia – ze względu na wiek czy zawód – nie doświadczyli. Po jego obejrzeniu lepiej zrozumieją nerwy, które nam towarzyszyły. Klimat mieszkania, w którym ktoś gotuje, głośno pracuje pralka, ileś osób rozmawia, a od ciebie wykładowcy oczekują 100-procentowego skupienia.

Choć są tacy, którym nauka zdalna pasowała. W pierwszym akcie gram artystę, który dobrze się w tym świecie odnalazł, bardzo mu się to podoba. Dla niego zajęcia on-line są rozwiązaniem, dzięki któremu może być w kilku miejscach niemal jednocześnie. Fizycznie nigdy by mu się to nie udało. Z kolei w drugim akcie gram ucznia Janka, takiego tzw. synka mamusi. Potem wcielam się m.in. w nauczyciela emisji głosu, który tak próbuje ułożyć ten program, żeby studenci zyskali na tym jak najwięcej.

*Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie Filia w Białymstoku. Zagrał w spektaklu dyplomowym zatytułowanym „Darwin albo dzieci ewolucji” w reżyserii Magdaleny Miklasz, do którego tekst napisał Łukasz Zaleski, a za scenografię i kostiumy odpowiadała Hanka Podraza. Jako drugi dyplom przygotował monodram pt. „Decyzja” w reżyserii Marty Rau i choreografii Tomasza Graczyka. Od 4. roku życia tańczy taniec ludowy. Rola w „Apok@lipsie covidowej” jest jego debiutem w produkcjach Teatru Nowego w Częstochowie.

Szymon Kowalik*

Premierowy spektakl Teatru Nowego w Częstochowie. "Apok@lipsa covidowa", czyli groteskowo o nauce zdalnej 4
Szymon Kowalik (fot. Elżbieta Bednarek)

Ten scenariusz napisało życie, Mamy nadzieję, że widzowie dostrzegą jak uniwersalny jest to spektakl. Każdy zetknął się z tym tematem. Mnie zajęcia zdalne ominęły, ale tę rzeczywistość znam z opowieści znajomych i bliskich. Dwa lata temu to przedstawienie nie mogłoby jeszcze powstać. Temat był zbyt palący i raczej nikt na sali by się nie śmiał. Zresztą o publiczność również byłoby trudno, bo przecież działalność teatrów została zawieszona i to na długie miesiące.

A dziś na naszej scenie pojawi się wiele niezwykle barwnych postaci wyjętych prosto z życia. Ja w pierwszej scenie gram nauczyciela informatyki. Potem mocno się odmłodzę i będę uczniem szkoły podstawowej. To fantastyczne aktorskie zadanie, by móc wykreować każdą z postaci w inny sposób. Przy tym wszystkie opowieści się w pewien sposób łączą. Jest tu wiele smaczków, na które warto zwrócić uwagę. Oddają one wielowymiarowość tego spektaklu.

*Aktor. Absolwent Studium Aktorskiego w Olsztynie. W trakcie nauki współpracował z Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie, wcielając się w rolę Maćka w spektaklu „Jeremi się ogarnia. LOL” w reżyserii Tomka Valldala Czarneckiego. Można było go również  oglądać w sztukach „Bierki” oraz „Debiut”. Współpracuje z Teatrem Nowym w Częstochowie. Gra w spektaklu „Cebula”, wystąpił też w teatralnym happeningu „Moja droga”. Angażuje się również w organizacje salonów poezji.

Premierowy spektakl Teatru Nowego w Częstochowie. "Apok@lipsa covidowa", czyli groteskowo o nauce zdalnej 5
„Apok@lipsa covidowa” (mat. prasowe)

Wysłuchała Zuzanna Suliga

Premiera spektaklu “Apok@lipsa covidowa” odbędzie się w sobotę, 9 lipca o godz. 19 na Scenie Zygmunt przy ul. Krakowskiej 1 w Częstochowie. Spektakl przedpremierowy odbędzie się dzień wcześniej, tj. 8 lipca, a pokazy popremierowe zaplanowano na 10 i 11 lipca (wszystkie przewidziano o godz. 19). Bilety normalne kosztują 35 zł, a ulgowe – 25 zł. Rezerwacje pod numerem tel. 533 947 664. Szczegóły: www.facebook.com/teatrnowyczestochowa

Czytaj także: Jesteśmy tutaj pionierami. Rozmowa przed premierą spektaklu “Apok@lipsa covidowa” w Częstochowie