Premiera dokumentu o Częstochowie

0
254

W najbliższy wtorek odbędzie się premiera kolejnego filmu dokumentalnego poświęconego historii Częstochowy. Tym razem autorzy skupili się na dramatycznym kresie z dziejów miasta, a mianowicie na latach II wojny światowej.
Autorami filmu „Częstochowa 1939-1945 – II wojna światowa” są między innymi: scenarzysta – Zbisław Janikowski, reżyser – Krzysztof Kasprzak i montażysta -Robert Nawrot.
W obrazie wykorzystano materiały archiwalne z wszystkich instytucji w Częstochowie, które zajmują się gromadzeniem archiwaliów, od osób prywatnych oraz z Filmoteki Narodowej.
Jak piszą autorzy dokumentu, “w filmie pokazana jest mało znana szerszemu ogółowi mieszkańców naszego grodu i okolic walka obronna z września 1939 roku. Tragiczna zagłada społeczności żydowskiej. Obraz życia codziennego: terror, niepewność jutra, zagrożenie życia, ale i opór i walka o zachowanie godności i dążenie do odbudowy niepodległego państwa to istotny wątek tego filmu. „Częstochowa 1939-1945- II wojna światowa” pozwala bliżej poznać mało znaną historię miasta i pomaga utrwalić od zapomnienia ten tragiczny czas” .

Premiera filmu „Częstochowa lata 1939-1945 – II wojna światowa” odbędzie się 10 grudnia w klubie „Politechnik „ w Częstochowie al. Armii Krajowej 23/25 o godz. 18. Wstęp wolny. Na miejscu można będzie zakupić płyty DVD z filmem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here