fbpx

Prawie 800 propozycji mieszkańców w częstochowskim budżecie obywatelskim

 

 

Zakończono weryfikację wniosków, które mieszkańcy składali w ramach budżetu obywatelskiego. W tym roku pula środków, którą rozdysponują częstochowianie na przyszłoroczne zadania budżetu obywatelskiego zostanie zwiększona o prawie 2 miliony złotych i wyniesie aż 8 mln 735 tys. 830 zł. Mieszkańcy przedstawili 778 propozycji. Poddanych pod głosowanie zostanie pół tysiąca.

Częstochowianie w tym roku bardzo chętnie zgłaszali swoje propozycje. W piątej edycji budżetu obywatelskiego w Częstochowie trafiło 778 wniosków. Ponad 560 dotyczyło dzielnic a 214 to wnioski ogólnomiejskie.

Z dzielnic, najwięcej wniosków wpłynęło z Tysiąclecia – aż 54. O kilka mniej (49 propozycji) wpłynęło z dzielnic Stradom oraz Śródmieście. Wrzosowiak złożył 43 wnioski – większość dotyczyła zmian w tej dzielnicy Częstochowy. Mieszkańcy Mirowa w tym roku nieco odpuścili, składając zaledwie 14 propozycji. Niewiele lepiej było w Dźbowie (16), dzielnicy Podjasnogórskiej (17), Gnaszynie-Kawodrzy i na Zawodziu-Dąbiu (po 19).

Zweryfikowane przez urzędników wnioski wykluczyły niektóre z nich. Podjęto decyzję, że pod głosowanie poddanych zostanie 518 propozycji. 140 z nich to wnioski ogólnomiejskie a 378 dotyczą poszczególnych dzielnic. 38 wniosków z dzielnicy Tysiąclecie przeszło przez weryfikację i to mieszkańcy z tej dzielnicy będą mieli największy wybór. Tylko o jeden mniej jest w Śródmieściu. Mieszkańcy Stradomia będą wybierać spośród 28 przedstawionych propozycji. Najmniej możliwości przypada mieszkańcom z dzielnicy Podjasnogórskiej, tam pozytywnie weryfikację przeszło osiem propozycji. Po 12 wniosków dzielnicowych będzie poddanych pod głosowanie na Grabówce i Mirowie.

Zwiększenie puli środków to najważniejsza zmiana zgłoszona i przyjęta przez Radę Miasta w uchwale w sprawie tworzenia budżetu obywatelskiego. Zwiększenie wydzielonej z budżetu miasta Częstochowy puli na budżet obywatelski jest wynikiem akceptacji propozycji przeznaczenia na Budżet Obywatelski 1,5% rocznych dochodów własnych miasta, co daje kwotę 8 mln 735 tys. 830 zł.

Jest to suma, jaka będzie do rozdysponowania w tegorocznym głosowaniu na zadania zaproponowane przez częstochowian do realizacji w 2018 r.

Mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy mogą głosować na zadania zgłoszone do IV edycji budżetu obywatelskiego, które uzyskały pozytywną weryfikację formalno-prawną, na 3 sposoby: przez Internet, za pomocą aplikacji internetowej do głosowania, za pośrednictwem poczty, wysyłając kartę do głosowania na adres: Urząd Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13, 42-217 Częstochowa, z zastrzeżeniem, że o ważności głosu decyduje data wpływu karty do Urzędu (jedna karta w jednej kopercie), w terminie 21 października – 5 listopada 2017 r. oraz w wyznaczonych punktach, których listę publikujemy poniżej, w dniach 21 października – 29 października 2017 r. w godzinach: poniedziałek – piątek od 16.00 do 18.00, sobota – niedziela od 12:00 do 14:00.