fbpx
Strona głównaDomPraca zagranicą - czy warto?

Praca zagranicą – czy warto?

 

Większość z nas niejednokrotnie staje przed wyborem pracy poza granicami kraju. Co wtedy zrobić? Czy warto wyjeżdżać z kraju w celach zarobkowych? Jakie są wady i zalety takiej pracy? Z pewnością nie jest to dla nikogo łatwa decyzja, w wielu przypadkach zmienia nasze życie o 180 stopni. Taką decyzję zawsze warto dokładnie przemyśleć.

Zanim zdecydujesz się na wyjazd, zastanów się, czy praca za granicą to naprawdę to, czego chcemy. Rozważyć trzeba wszystkie za i przeciw, to nie może być pochopna decyzja. Często podejmujemy ją, bo nie możemy znaleźć zatrudnienia w kraju. Po kolejnej nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej chcemy rzucić wszystko i wyjechać.
Nigdy nie można być pewnym, że za granicą wszystko pójdzie łatwiej. Pamiętajmy, że tam dla pracodawców będziemy kimś spoza kraju. Będziemy musieli starać się dwa razy bardziej, by udowodnić, że warto zatrudnić ciebie, zamiast mieszkańca tego kraju.

Zanim wyjedziemy, przemyśleć trzeba wszystkie za i przeciw. Aby zacząć coś od nowa, trzeba się do tego dokładnie przygotować. Jechanie w ciemno, brak zaplecza finansowego, czy mieszkaniowego – to wszystko może nam znacznie utrudnić osiągnięcie celu.
Praca za granicą ma swoje wady i zalety. Nieczęsto zdarza się, że ktoś podejmuje decyzję o wyjeździe z kraju z dnia na dzień. Wyjazd poprzedzony jest głęboką analizą wszelkich za i przeciw.
Są też kwestie, które wprowadzają w życie nowe doświadczenia.
Przede wszystkim wyjazd za granicę może być bardzo rozwijający. Poznajemy od podstaw nową kulturę, uczymy się w niej żyć, nie jesteśmy tylko turystą. Poznajemy lokalnych mieszkańców, możemy poczuć klimat takiego miejsca. Z pewnością nie uda nam się to na dwutygodniowych wakacjach. Jeśli więc któryś kraj szczególnie nas interesuje, chcemy zgłębić o nim wiedzę, zamieszkanie w nim z pewnością jest najlepszą do tego okazją.
Dzięki pracy za granicą z pewnością lepiej opanujemy język, nawet jeżeli na co dzień posługujemy się nim bardzo dobrze. Poznamy lokalne zwroty, nauczymy się języka codziennego i przede wszystkim używanie go będzie dla nas bardziej naturalne. Przełamiemy bariery, jeżeli takie istnieją.
Wyjazd za granicę to również czysta karta. Jeżeli mamy potrzebę zmiany swojego życia, oderwania się od wszystkiego, wyjazd z pewnością nam to ułatwi. Trafimy do zupełnie nowego środowiska, poznamy zupełnie innych ludzi, będziemy mogli kształtować wszystko sami, niezależnie od nikogo.

Pobyt i praca za granicą mogą zwiększyć nasze poczucie własnej wartości. Skoro jesteśmy w stanie pracować i żyć w obcym państwie, z czym moglibyśmy nie dać sobie rady? Poza tym, aby dostać pracę, musimy się wykazać. W końcu pracodawca mógł zatrudnić mieszkańca tego kraju, a zdecydował się na ciebie, osobę, która właśnie przyjechała.

Pamiętajmy, że często decydując się na wyjazd, zostawiasz bliskich w swoim kraju. Jeśli tęsknota jest dla ciebie nie do wytrzymania, trudno będzie ci się zaaklimatyzować w nowym miejscu. Może zdarzyć się tak, że przez pewien czas będziesz zupełnie sam – bez znajomych, z bliskimi wiele kilometrów od ciebie.
Nad wyjazdem warto zastanowić się również, gdy nie znamy języka danego kraju. Trudno osiągnąć sukces, nie posługując się językiem obcym. Jeżeli więc nie chodzi ci tylko o zarobek, musisz zastanowić się, czy sobie poradzisz. Pamiętaj, że oprócz pracy najpewniej czeka cię również dużo spraw urzędowych, a ich załatwienie bez znajomości języka jest właściwie niewykonalne.

W takim wypadku wszystko zaczynamy od zera. Będzie trzeba budować nie tylko swoją pozycję, lecz także znajomości, sieć kontaktów, całą przestrzeń prywatną i zawodową. Jeśli natomiast po kilku latach wrócisz do Polski, tutaj znowu czeka cię budowanie wszystkiego od nowa.
Początkowo z pewnością nie będziesz się czuć jak u siebie. Jeśli całe życie mieszkasz w innym kraju, jesteś przyzwyczajony do innego trybu życia. Każda kultura różni się od siebie i zanim ją poznasz na tyle, by poczuć się jak w domu, z pewnością minie wiele czasu.

Jeśli nasza motywacja jest na tyle silna, by zrobić karierę, uda nam się to w każdym kraju, również w Polsce. W każdym z tych miejsc trzeba poświęcić tak samo dużo energii na pracę i inwestycję w siebie.

Nic nie przychodzi samo i wszędzie trzeba zapracować na sukces czy dobrą pensję. Jeśli przerasta nas ogrom pracy i zobowiązań, nie łudź się, że za granicą będzie inaczej i prościej.

Praca za granicą nie należy do prostych decyzji. Sprawmy więc, by nie była podjęta pochopnie i byśmy niczego nie żałowali. Nierzadko po analizie dobrych i złych stron, może okazać się, że wszystko wygląda zupełnie inaczej, niż to sobie wyobrażaliśmy.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -