fbpx

Pożegnanie. Przypominamy spektakle, w których Piotr Machalica występował w Teatrze im. Mickiewicza

„Kredyt”, „Hemar w chmurach. Kabaret”, „Stachura”, „Mieszczanin szlachcicem”… Przypominamy spektakle, w których Piotr Machalica wystąpił na scenie Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie.

Poniedziałek 14 grudnia poruszył wszystkich miłośników talentu Piotra Machalicy. Długoletni dyrektor artystyczny Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zmarł niespodziewanie w szpitalu MSWiA w Warszawie. Artysta od lat był związany z naszym miastem, zarówno na gruncie zawodowym (wspomniane stanowisko pełnił w latach 2006-2018), jak i prywatnym.

Jak informowaliśmy już na naszym portalu, Piotr Machalica pochowany zostanie w Częstochowie w sobotę 19 grudnia. Dzień wcześniej, pożegnalna msza święta zostanie odprawiona w o godz. 13 w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie.

Żegnając znakomitego aktora i pieśniarza, przypominamy niektóre spektakle, w których artysta zagrał przez lata na częstochowskiej scenie.

„Mały światek Sammy Lee”

Pożegnanie. Przypominamy spektakle, w których Piotr Machalica występował w Teatrze im. Mickiewicza 1
„Mały światek Sammy Lee” (mat. ze strony internetowej Teatru im. Mickiewicza)

„Mały światek Sammy Lee” to monodram Piotra Machalicy, który wyreżyserowała  Anna Kękuś  – Poks. Premiera odbyła się 1 marca 2008 r. Tytułowy Sammy musiał w ciągu paru godzin zwrócić bukmacherowi pożyczone pieniądze. Zastraszony, zdenerwowany i zdesperowany Sammy wydzwaniał więc do swojego brata i znajomych z prośbą o pomoc … Czasu upływał, a walka o pieniądze, w jego przypadku, była także walką o ocalenie życia. Głos komentatora sportowego należał do Włodzimierza Szaranowicza.

„Trzy siostry”

Pożegnanie. Przypominamy spektakle, w których Piotr Machalica występował w Teatrze im. Mickiewicza 2
Spektakl „Trzy siostry” w Teatrze im. Mickiewicza (mat. ze strony internetowej Teatru im. Mickiewicza)

„Trzy siostry” Antoniego Czechowa wyreżyserowała Julia Wienio. Premiera miała miejsce 24 maja 2008 r. Trzy siostry: Irina, Masza i Olga żyją w małym garnizonowym miasteczku, marzą o podróży do Moskwy, która jest dla nich wspomnieniem z przeszłości, miastem magicznym, symbolem lepszego życia. Najważniejsze jest jednak to, co dzieje między bohaterami, ich wzajemne relacje, napięcia.

Piotr Machalica zagrał Czebutykina. Oprócz niego na scenie występowali Katarzyna Mazurek (gościnnie), Agata Ochota-Hutyra, Małgorzata Marciniak, Maciej Półtorak, Teresa Dzielska, Adam Hutyra, Sebastian Banaszczyk, Waldemar Cudzik, Andrzej Iwiński, Czesława Monczka, Antoni Rot, Robert Rutkowski i Bartosz Kopeć.

„Stachura”

Pożegnanie. Przypominamy spektakle, w których Piotr Machalica występował w Teatrze im. Mickiewicza 3
Spektakl „Stachura” w Teatrze im. Mickiewicza (mat. ze strony internetowej Teatru im. Mickiewicza)

„Stachura” w reżyserii Roberta Dorosławskiego to muzyczna opowieść o życiu niezwykłego barda, pieśniarza, poety – Edwarda Stachury. Była to próba przedstawienia dramatycznego losu i splątanej osobowości poety otoczonego nimbem wiecznego buntownika. Podczas koncertu można było usłyszeć m.in.: „Nie – brookliński most”, „Balladę dla Potęgowej” i „Białą lokomotywę”. Wykonywał je oczywiście Piotr Machalica.

Artyście towarzyszył zespół w składzie: Marcin Lamch – kontrabas, aranżacje, kierownictwo muzyczne; Dariusz Bafeltowski (Andrzej Zielak/ Michał Walczak) – gitary;  Krzysztof Niedźwiecki – gitary. Premiera miała miejsce 14 marca 2009 r.

„Miłość i polityka”

Pożegnanie. Przypominamy spektakle, w których Piotr Machalica występował w Teatrze im. Mickiewicza 4
Spektakl „Miłość i polityka” w Teatrze im. Mickiewicza (fot. Piotr Dłubak/strona internetowa Teatru im. Mickiewicza)

„Miłość i polityka” to jeden z najpopularniejszych spektakli, w którym występował Piotr Machalica. Premiera komedii w reżyserii Jerzego Bończaka odbyła się 11 listopada 2009 r. Sztuka Pierre’a Sauvila  to niestroniąca od zabawnych i zaskakujących dialogów polityczno – erotyczna farsa, którą pomimo francuskiego rodowodu nie jest trudno przenieść na grunt polskich realiów. Rzecz o politycznych aferach, układach oraz wielkiej wartości pieniądza, przyprószona wybuchami pożądania, zdradami i seksualnością.

Ministrem był Piotr Machalica, na scenie występowali też Jerzy Bończak, Agnieszka Łopacka, Teresa Dzielska i Michał Kula.

„Mieszczanin szlachcicem”

Pożegnanie. Przypominamy spektakle, w których Piotr Machalica występował w Teatrze im. Mickiewicza 5
Spektakl „Mieszczanin szlachcicem” w Teatrze im. Mickiewicza (strona internetowa Teatru im. Mickiewicza)

„Mieszczanin szlachcicem” Moliera miał swoją premierę 27 marca 2010 r. Reżyserem spektaklu był Waldemar Śmigasiewicz. W roli głównej, jako pan Jourdain’a wystąpił włąśnie Piotr Machalica. Bohater aby wkupić się w łaski pewnej kobiety zapłonął namiętnością do wiedzy. Brał lekcje muzyki, tańca fechtunku… Zatrudnił nauczyciela filozofii, aby móc rozprawiać w salonie, a także stylistę, który miał zadbać o jego nowy wizerunek. Otoczony grupą wydrwigroszy, którym w swojej prostolinijności wierzył i ufał – stawał się postacią śmieszną i tragiczną zarazem.

Na scenie występowali również Iwona Chołuj/Małgorzata Marciniak, Sylwia Karczmarczyk, Antoni Rot, Agata Ochota – Hutyra, Waldemar Cudzik, Sylwia Oksiuta-Warmus, Adam Hutyra, Maciej Półtorak / Adam Łoniewski (gościnnie), Robert Rutkowski, Michał Kula, Sebastian Banaszczyk i Mariusz Korek.

„Tacy duzi chłopcy”

Pożegnanie. Przypominamy spektakle, w których Piotr Machalica występował w Teatrze im. Mickiewicza 6
Spektakl „Tacy duzi chłopcy” w Teatrze im. Mickiewicza (fot. Piotr Dłubak/strona internetowa Teatru im. Mickiewicza)

„Tacy duzi chłopcy” to spektakl muzyczny w reżyserii Piotra Machalicy, który powstał w koprodukcji z Och – Teatrem Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Premiera odbyła się 18 grudnia 2010 r.

Przedstawienie tworzyły piosenki Jana Wołka w mistrzowskim wykonaniu Piotra Machalicy, Mariana Opani,  Waldemara Cudzika i Adama Hutyry. Aktorom towarzyszył zespół muzyczny w składzie: Janusz Bogacki – fortepian; Tomasz Bogacki – gitara; Paweł Pańta – gitara; Bogdan Kulik – perkusja.

„Do dna”

Pożegnanie. Przypominamy spektakle, w których Piotr Machalica występował w Teatrze im. Mickiewicza 7
Spektakl „Do dna” w Teatrze im. Mickiewicza (fot. Piotr Dłubak/strona internetowa Teatru im. Mickiewicza)

„Do dna” to spektakl, który wyreżyserował Andre Hübner – Ochodlo. Przygotowano go we współpracy z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Premiera w Częstochowie odbyła się 17 września 2011 r. Był to spektakl muzyczny na podstawie „Cinzano” i „Urodziny Smirnowej” Ludmiły Pietruszewskiej z songami Agnieszki Osieckiej.

Piotr Machalica grał w nim Kostię. Obsadę tworzyli również Iwona Chołuj, Teresa Dzielska, Agata Ochota-Hutyra, Waldemar Cudzik i Adam Hutyra.

„Hemar w chmurach. Kabaret”

Pożegnanie. Przypominamy spektakle, w których Piotr Machalica występował w Teatrze im. Mickiewicza 8
Spektakl „Hemar w chmurach. Kabaret” w Teatrze im. Mickiewicza (fot. Piotr Dłubak/strona internetowa Teatru im. Mickiewicza)

„Hemar w chmurach. Kabaret” to spektakl, który Piotr Machalica wyreżyserował. Za scenariusz i współpracę reżyserską odpowiadał z kolei Robert Dorosławski – dyrektor naczelny Teatru im. Adama Mickiewicza. Premiera odbyła się 7 października 2012 r. Muzyczną produkcję złożono z piosenek Mariana Hemara, satyryka, poety, dramaturga, który związany był z kabaretami Qui Pro Quo i Cyrulik Warszawski. Publiczność śpiewała więc z artystami takie przeboje jak „Tyle jest miast”, „Titina”, „Rumba”, ”Kiedy znów zakwitną białe bzy”, „Upić się warto” czy „Wróć do Lwowa”.

Obok Machalicy na scenie występowali Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Sylwia Bartnikowska, Małgorzata Marciniak, Agata Ochota, Waldemar Cudzik, Adam Hutyra, Maciej Półtorak i Antoni Rot (w pierwotnej wersji również nieżyjący już Andrzej Iwiński).

„Tango FM”

Pożegnanie. Przypominamy spektakle, w których Piotr Machalica występował w Teatrze im. Mickiewicza 9
Spektakl „Tango FM” w Teatrze im. Mickiewicza (mat. ze strony internetowej Teatru im. Mickiewicza)

„Tango FM” w reżyserii Jacka Bończyka, w którym główną rolę grały polskie tanga. Premiera odbyła się 3 maja 2014 r. Publiczność słuchała choćby „Nie kochać w taką noc to grzech“, „To ostatnia niedziela”, „Szkoda twoich łez”, „Tango triste”, „Jeśli zechcesz odejść” czy „ Słodkie tango retro“ Wojciecha Młynarskiego. 

Widzowie uczestniczyli w audycji, którą prowadził w małej rozgłośni radiowej On, czyli właśnie Piotr Machalica. Raz w tygodniu przynosił on swoje ulubione płyty i ciepłym głosem zapraszał do wyhamowania w nieustającym biegu, który nas wszystkich ogarnął. Po całym tygodniu pracy nic nie działa bowiem bardziej kojąco niż dobra muzyka, prasowe ciekawostki i listy od słuchaczy.

Obok Machalicy występowali Adam Hutyra, Maciej Półtorak, Robert Dorosławski i Inga Pilchowska (gościnnie) oraz zespół muzyczny w składzie: Michał Rorat – piano, Arek Krupa – skrzypce, Marcin Lamch – kontrabas, Sebastian Ruciński – gitara.

„Hamlet”

Pożegnanie. Przypominamy spektakle, w których Piotr Machalica występował w Teatrze im. Mickiewicza 10
Spektakl „Hamlet” w Teatrze im. Mickiewicza (fot. Piotr Dłubak/strona internetowa Teatru im. Mickiewicza)

„Hamlet” w reżyserii André Hübner– Ochodlo miał premierę 13 września 2014 r. Spektakl według dramatu Williama Szekspira był koprodukcją z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. To opowieść o księciu duńskim, który mierzy się ze światem, buntuje i zmaga z własnym szaleństwem.

Tytułową rolę grał Maciej Półtorak, zaś Piotr Machalica (potem zamiennie z Antonim Rotem) grał Poloniusza. Na scenie występowali także Teresa Dzielska, Adam Hutyra, Martyna Kowalik (gościnnie)/Paulina Chapko (gościnnie), Daniel Misiewicz (gościnnie), Waldemar Cudzik, Bartosz Kopeć, Adam Machalica oraz Michał Kula.

„Kredyt”

Pożegnanie. Przypominamy spektakle, w których Piotr Machalica występował w Teatrze im. Mickiewicza 11
Spektakl „Kredyt” Teatru im. Mickiewicza (fot. Piotr Dłubak/ strona internetowa Teatru im. Mickiewicza)

Komedia w reżyserii Macieja Kowalewskiego miała swoją premierę 30 kwietnia 2016 r. „Kredyt” był koprodukcją z Teatrem im.  S. Jaracza w Olsztynie. Razem z Machalicą na scenie występował gościnnie Piotr Borowski.

Historia była to nader współczesna: Adam przychodzi do Dyrektora banku
z prośbą o kredyt… Jednak jego otrzymanie graniczy niemal z cudem – zwłaszcza, gdy nie ma się żadnego zabezpieczenia finansowego. Szczęściu trzeba pomóc więc…szantażem. Dyrektor banku (w tej roli właśnie Machalica) podjudzany przez bezczelnie pewnego siebie kredytobiorcę w przyszłości stoczy walkę między rozsądkiem, a emocjami. Przedmiotem intrygi była zaś kobieta…

„MACHALista przebojów”

Pożegnanie. Przypominamy spektakle, w których Piotr Machalica występował w Teatrze im. Mickiewicza 12
„MACHALista przebojów” w Teatrze im. Mickiewicza (fot. Piotr Dłubak/strona internetowa Teatru im. Mickiewicza)

„MACHALista przebojów” to spektakl muzyczny złożony z ulubionych piosenek i ballad wykonywanych przez Piotra Machalicę. Za reżyserię aktor odpowiadał wspólnie z Robertem Dorosławskim. Premiera miała miejsce 29 kwietnia 2018 r.

Artysta wykonywał na scenie piosenki największych mistrzów minionego stulecia: Bułata Okudżawy, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego, Georgesa Brassensa, Edwarda Stachury, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty… W programie koncertu znalazły m.in. „Bal na Gnojnej”, „Alkoholicy z mojej dzielnicy”, „Modlitwa”, „Życie to nie teatr” oraz „Czerwony Kapturek 62”.

Obok Piotra Machalicy i Roberta Dorosławskiego występowali też Adam Machalica i Taj Maha Lisa Trio w składzie: Michał Walczak (gitara, tamburyn), Krzysztof Niedźwiecki (gitara, stopa), Andrzej Zielak (bas), Paweł Surman (trąbka, akordeon, instrumenty perkusyjne).

A. Kostyra