fbpx
Strona głównaDomPotrzeba matką wynalazku, czyli co w oknie wieszać

Potrzeba matką wynalazku, czyli co w oknie wieszać

 

Okno – ten rewolucyjny wynalazek, dzięki zastosowaniu szklanej tafli sprawił, że do naszych domów dociera dzienne światło, a niechciany chłód, upał, czy hałas zostają na zewnątrz. Jednak człowiek zawsze dąży do kolejnych ulepszeń. Zaczęto więc wymyślać sposoby, by okno można było na różne sposoby zasłaniać i odsłaniać zależnie od potrzeb.
Następnie okazało się, że wszelkie okienne zasłony mogą także posłużyć za ozdobę naszych domów. Chyba tak w największym skrócie można opisać historię powstania wszystkich odmian firan, zasłon, żaluzji i wszystkiego innego, co w oknie wieszamy.

 

Potrzeba matką wynalazku, czyli co w oknie wieszać 1
Formy zasłon okiennych podlegają stałej ewolucji..

                                                                     

Potrzeba matką wynalazku, czyli co w oknie wieszać 2
… by sprostać coraz to nowym potrzebom i trendom

 

W tym cyklicznym poradniku spróbujemy pomóc odpowiedzieć na pytanie: Co dziś w oknie wieszać? Posłużymy się do tego doświadczeniem nabytym przez ponad dziesięć lat rozmów i realizacji zamówień dla klientów naszego salonu oknosfera.pl.

Nie tylko wygląd. Ważne do czego służy

 

Potrzeba matką wynalazku, czyli co w oknie wieszać 3
Firana zdobi, ale z osłoną przed światłem nie do końca sobie radzi

 

Potrzeba matką wynalazku, czyli co w oknie wieszać 4
Żaluzje drewniane dobrze izolują wnętrze w upalne dni

 

Potrzeba matką wynalazku, czyli co w oknie wieszać 5
Plisy można zasuwać z góry i z dołu. To bardzo funkcjonalna zasłona.


Wszelkie odmiany zasłon okiennych to nie tylko element dekoracji wnętrza. Mają one przecież spełniać ważne funkcje. To podstawowe kryterium, o którym powinniśmy pamiętać, wybierając rodzaj i formę zasłony okiennej. Zatem na początek szukajmy odpowiedzi na pytanie: jakie funkcje ma pełnić? Nad odpowiedzią na to na pozór banalne pytanie naprawdę warto chwilę się zastanowić. Po to, by wybrać ten produkt , który dostarczy nam dokładnie to, czego oczekiwaliśmy. Tak właśnie staramy się prowadzić klientów naszego salonu przez gąszcz możliwości i ofert współczesnego rynku produktów do zasłaniania okien. Zapytajmy więc które z funkcji zastosowanej (dla konkretnego okna) zasłony są dla nas najważniejsze. Czy jest to: osłona przed światłem, przed widokiem z zewnątrz, przed letnim upałem, przed hałasem lub owadami, a może tylko dekoracja ? 
Od odpowiedzi na te pytania będzie w dużym stopniu zależał nasz wybór.
W kolejnych odcinkach poradnika opiszemy, w jakim stopniu różne rodzaje osłon okiennych radzą sobie w poszczególnych konkurencjach.

Miejsce akcji ma znaczenie

Każde z pomieszczeń w naszym domu ma swoje przeznaczenie. Zatem znajdujące się w nim okno też będzie stawiać różne wyzwania przed mającą znaleźć się tam zasłoną. Dokonując wyboru trzeba mieć przed oczyma sceny z życia, jakie będą miały miejsce w tym właśnie wnętrzu. Bo np. w kuchennym oknie, przy blacie roboczym nie powinniśmy wieszać zasłony wykonanej z tkanin, które będzie trudno wyczyścić lub czasem będzie to wręcz niemożliwe. A może to okazać się ważne, gdy piękna firana lub designerska roleta zostanie poplamiona sokiem z wiśni, czy zachlapana tłuszczem z mytej patelni. Natomiast w łazience niekoniecznie będziemy chcieli być oglądani ( a może i fotografowani) przez dzieci sąsiadów, kiedy wychodzimy z wanny po wieczornej kąpieli, a wisząca w oknie np. roleta rzymska została uszyta ze zbyt przezroczystej tkaniny. O tych aspektach też przypomnimy opisując w kolejnych odcinkach poradnika poszczególne produkty.

Pokaż mi swoje okno, a powiem ci, kim jesteś

Tak, z wystroju okna można wiele wyczytać na temat charakteru domowników. Bo ci z nas, którzy żyją dynamicznie, są zagonieni, a ich natura jest praktyczna, wybiorą do zasłaniania okien produkty funkcjonalne, których obsługa jest prosta i szybka, a stawiane im wymogi spełniają bez kompromisów. Jak np. żaluzje, które za jednym pociągnięciem linki dają pełne zasłonięcie okna. Czy rolety typu dzień/noc, które pozwalają w pełnym zakresie kontrolować dopływ światła do wnętrza.
Natomiast ci, którzy wymagają od zasłon by stanowiły nieraz wyszukaną formę dekoracji wnętrza, wybiorą np. stylowe firany lub zasłony wykonane z efektownych, dekoracyjnych tkanin. I nie odstraszy ich perspektywa bardziej uciążliwej obsługi przy zasłanianiu i odsłanianiu okna. Lub nawet będą potrafili czasem zupełnie z tych funkcji zrezygnować na rzecz walorów ozdobnych zasłony.

Potrzeba matką wynalazku, czyli co w oknie wieszać 6
Rolety DZIEŃ / NOC są funkcjonalne lecz ich walor dekoracyjny nie jest wysoki

 

Potrzeba matką wynalazku, czyli co w oknie wieszać 7
Zasłony i firany z systemem FALA to kompromis pomiędzy łatwą obsługą i dekorowaniem okna

Zadaniem pierwszego odcinka tego poradnika było zachęcenie Was, byście dokonując wyboru zasłon okiennych zadawali sobie i sprzedawcom pytania. Odpowiedzi na nie pomogą w dokonaniu właściwego wyboru.
W następnym odcinku m.in. o tym co w oknie lubią dzieci i czy kot jest wrogiem żaluzji.

Wojciech Strona/oknosfera.pl

fot. ADO, Deco-Sun, Spagnolo

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here