fbpx
Strona głównaWiadomościRegionPoraj pomaga Ukrainie. Poszukiwanie mieszkań, zbiórki, impreza integracyjna

Poraj pomaga Ukrainie. Poszukiwanie mieszkań, zbiórki, impreza integracyjna

Urząd Gminy Poraj ponownie prosi mieszkańców o włączenie się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

Zebrane dotąd dary już się kończą, dlatego od poniedziałku 14 marca w Urzędzie Gminy Poraj i w szkołach będą prowadzone zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Lista potrzeb jest bardzo konkretna, stąd ogromna prośba, by zwrócić uwagę, jakie artykuły są najbardziej przydatne i nie przynosić czegoś, co po prostu zalega w domu. Absolutnie nie należy przynosić odzieży! Wszystko zostanie podzielone pomiędzy gości z Ukrainy, którzy przebywają w Gminie Poraj.

Poraj pomaga Ukrainie. Poszukiwanie mieszkań, zbiórki, impreza integracyjna 1
fot. z profilu Rady Sołeckiej Żarek Letnisko(FB)

A co jest najpotrzebniejsze?

Na pewno żywność, czyli: pieczywo chrupkie, dania gotowe (w słoikach, w opakowaniach próżniowych), sosy do makaronów, zupy instant, słodycze, pasty do kanapek, herbata, konserwy, ser i szynka pakowane w plastrach, owoce i warzywa w puszkach, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, płatki błyskawiczne.

Konieczne są także kosmetyki, artykuły higieniczne i chemia gospodarcza: oliwki dla dzieci, kremy, dezodoranty, podpaski, pieluchy dziecięce, ręczniki, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów

Ponieważ osób z Ukrainy jest coraz więcej, przydadzą się koce(zwykłe i termiczne, śpiwory, maty do spania, materace. W nowych lokalizacjach brakuje także naczyń kuchennych: garnków, talerzy, kubków, sztućców.

Wszyscy, którzy mogą pomóc, powinni przynosić dary do Urzędu Gminy Poraj(w godzinach 7-20) i do miejscowych szkół i przedszkoli.

Pomaganie ma różne odsłony. W sobotę 12 marca, w Żarkach Letnisko, odbył się piknik integracyjny polsko-ukraiński. Impreza została zorganizowana z inicjatywy  rady sołeckiej i sołtysa wsi Żarki –Letnisko.

Zabawy, gry, poczęstunek, przyjazna atmosfera, sprzyjająca pogoda. Obywatele Ukrainy, mieszkający teraz w gminie Poraj, mogli poznać się i porozmawiać. Pytali o szkoły dla dzieci, wizyty u lekarzy, pracę, sprawy urzędowe, czy transport. To ważne by w tym trudnym czasie, mimo wszystko zadbać o normalność, chwile zapomnienia. W minioną sobotę w Żarkach, na moment się to udało.

Poraj pomaga Ukrainie. Poszukiwanie mieszkań, zbiórki, impreza integracyjna 2
fot. z profilu Rady Sołeckiej Żarek Letnisko(FB)

Nadal brakuje rozwiązań systemowych, mijają kolejne dni, brakuje miejsc noclegowych i tymczasowych mieszkań. Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak zapowiada, że na najbliższym spotkaniu w gminie(we wtorek, 15 marca), będzie mogła przekazać część informacji dotyczących rekompensaty kosztów utrzymania dla rodzin, które zdecydowały się przyjąć uchodźców

Największy problem jest jednak z mieszkaniami. Poraj przygotował 30 miejsc noclegowych w remizie OSP Jastrząb. Niestety remiza nie może być miejscem zamieszkania na stałe, pobyt w tym obiekcie może trwać najwyżej kilka nocy. Pozostaje zatem liczyć na kolejne zgłoszenia mieszkańców gminy. Na następne rodziny, które przyjmą uchodźców.

Katarzyna Kaźmierczak, podziękowała wszystkim darczyńcom za dotychczasową pomoc, życząc wytrwałości i energii.

KSz

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -