fbpx
Strona główna Dom Ogród Porady dla działkowców i nie tylko — najlepsze produkty do pielęgnacji bukszpanu

Porady dla działkowców i nie tylko — najlepsze produkty do pielęgnacji bukszpanu

Zimozielony bukszpan, jest całoroczną ozdobą w każdym ogrodzie, w donicach na balkonie i tarasie.
Krzewy tej pięknej i zarazem pełnej elegancji rośliny są doskonałe do minimalistycznych ogrodów oraz dużych, zamkowych, które bogactwem bylin, różnorodnością barw przyciągają spojrzenia zwiedzających. Wspaniale z bukszpanem komponują się na przykład róże. Rośliny sadzone w swoim sąsiedztwie wzajemnie podkreślają swoje kolory.

Porady dla działkowców i nie tylko — najlepsze produkty do pielęgnacji bukszpanu 1


Ten zimozielony krzew uwielbia cięcie, jest bardzo plastyczną rośliną, można go formować w różne kształty. Świetnie sprawdzi się w wąskich ogrodach podkreślając alejki, czy jako tzw. obwódki rabat z kwitnącymi.
Nie wyrzucajmy pozostałych gałązek po cięciu bukszpanu, można je ukorzenić w łatwy sposób (bez tzw. ukorzeniacza), w dobrym sklepie ogrodniczym z pewnością wyjaśnią jak to zrobić.

Porady dla działkowców i nie tylko — najlepsze produkty do pielęgnacji bukszpanu 2
OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Odżywiony i zdrowy bukszpan może z powodzeniem służyć jako żywopłot i chronić nas przed zanieczyszczeniami ciągów komunikacyjnych przez cały rok.
Jednak, żeby to było możliwe, trzeba zadbać o kondycję krzewu. Pomogą nam w tym specjalistyczne nawozy do bukszpanu, Topbuxus Health-mix oraz Topbuxus Grow.
TOPBUXUS GROW, to podstawowy nawóz do bukszpanów, na bazie naturalnych składników. Jest idealnym, w pełni zbilansowanym, nawozem. Krzewy bukszpanu są specyficznymi roślinami, potrzebują w konkretnym czasie czasie, odpowiedniej ilości siarki, magnezu, wapnia i potasu. Prawidłowy stosunek NPK jest niezbędny. Topbuxus Grow jest nawozem, który spełnia te wszystkie wymagania. Szybko wchłaniany przez rośliny sprawia, że efekty jego działania są widoczne w krótkim czasie.

Porady dla działkowców i nie tylko — najlepsze produkty do pielęgnacji bukszpanu 3


Topbuxus Grow odpowiednio odżywia bukszpany podczas wzrostu, utrzymuje je zdrowe i bez żółtych obwódek, czy żółtych liści.
Stosowanie tego preparatu jest proste: w gruncie: 50g granulatu rozsypujemy na 1m2; w donicy o poj. 1L rozsypujemy 1 gram granulatu.
Czynność powtarzamy 3 razy w sezonie, kończymy w połowie września.

Porady dla działkowców i nie tylko — najlepsze produkty do pielęgnacji bukszpanu 4

TOPBUXUS HEALTH – MIX, to naturalny ratunek dla bukszpanów, używamy go w dwóch przypadkach:

 • prewencyjnie, np. tuż po cięciu, dzięki czemu uzyskujemy świeże, soczyste, zielone, błyszczące, zdrowe liście i zapobiegamy najgroźniejszym chorobom grzybowym, takim jak Cylindrocladium.
 • leczniczo, jako natychmiastową pomoc dla zarażonych i chorych roślin oraz do likwidacji chorób grzybowych, także Cylindrocladium.
  Stosowanie Topbuxus Health-mix jest bardzo proste. Należy rozpuścić tabletkę w litrze wody, poczekać 10 min i opryskać krzew. Zabieg ten wykonujemy w zależności od stanu bukszpanu, 3 do 5 razy do połowy października.
  Kolejnym elementem, który wspomaga rośliny i dodaje uroku w ogrodzie jest specjalnie opracowana ściółka “Carpet” marki Topbuxus.

 • Ściółka TOPBUXUS CARPET jest wyprodukowana z naturalnych włókien roślinnych. Tworzy czyste środowisko wokół bukszpanu, przepuszcza powietrze, zapewnia właściwą wentylację. Doskonale pobiera wodę i zatrzymuje wilgotność w najniższych partiach, co wpływa pozytywnie na system korzeniowy krzewów. Dzięki temu nie rozprzestrzeniają się na roślinach choroby grzybowe.
  Ściółka nie wymaga utylizacji, bo ulega całkowitemu rozkładowi. Jest wolna od patogenów. Daje stuprocentową ochronę przed atakiem grzybów (podczas stosowania wraz z TOPBUXUS Health-Mix).

 • Wystarczy rozprowadzić TOPBUXUS CARPET na grubości 3 cm pod bukszpanami i wokół nich, pokryć całą powierzchnię co najmniej 20 cm od środka rośliny. Ściółkę uzupełniać co 3 – 4 lata.
  Ściółka jest idealna także dla róż i tulipanów oraz wielu innych roślin.
  Topbuxus Health-mix otrzymał w 2018 i 2017 r. Złote Medale Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury w Poznaniu, przyznane przez jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu). Te nagrody potwierdzają wysoką jakość i innowacyjność produktu.
  Skuteczność nawozów potwierdził także w 2017 r. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz w 2014 r. Instytut badawczy DLV Plant w Boskoop w Holandii.

 • Więcej na temat pielęgnacji bukszpanów przeczytać można na stronie: www.centrumzieleni.eu.
  Wszystkie wymienione produkty dostępne są w sklepie firmowym zoologiczno-ogrodniczym „Oskar” przy Alei Pokoju 4 w Częstochowie.
 • (Fot. pixabay)
- Advertisment -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here