fbpx

Jak ratować sałatę przed ślimakami i chorobotwórczymi grzybami?

Jak ratować sałatę przed ślimakami i chorobotwórczymi grzybami?


Sałata chętnie sadzona w ogródkach, na działkach i parapetach. Uwielbiana przez wielu, bogata w witaminy B, E, C, A, D oraz wiele składników mineralnych, m.in. mangan, potas, żelazo, magnez. Jej dobroczynne właściwości hamują proces starzenia się skóry, chronią organizm przed wolnymi rodnikami, wspomagają układ krążenia. Poprawiają kondycję skóry, wspomagają dobre widzenie i regulują wydzielanie insuliny.

Jak ratować sałatę przed ślimakami i chorobotwórczymi grzybami? 2


Co szkodzi uprawie sałaty?
Nadmierne, intensywne opady deszczu powodują szkody w ogrodzie i są bardzo niebezpieczne dla sałaty. Przy dużej wilgotności może dojść do jej bakteryjnego gnicia oraz porażenia chorobotwórczymi grzybami.
W nasiąkniętej wodą glebie korzenie roślin nie mogą oddychać i obumierają.
Na uprawę sałaty wybierajmy miejsca suche, na których nie tworzą się zastoiska wodne.

Jak ratować sałatę przed ślimakami i chorobotwórczymi grzybami? 3


Nie należy lokalizować uprawy na wilgotnych, podmokłych terenach.
Najczęstsze choroby sałaty, które mogą doprowadzić do jej strat: mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy, zgnilizna twardzikowa, szara pleśń.
W celu zwalczania tych chorób należy zastosować fungicydy, eliminować chwasty, unikać nadmiernego zagęszczenia, by zwiększyć przewiewność między roślinami oraz stosować racjonalne nawożenie i usuwać porażone części roślin.
Fungicydy to substancje o działaniu grzybobójczym stosowane w ochronie roślin w celu zapobiegania chorobom wywoływanym przez grzyby patogeniczne bądź do zwalczania tych chorób.


Ślimak, sprzymierzeniec czy wróg?


Zacienione i wilgotne miejsca, to także miejsca bytowania ślimaków, najgorszych szkodników sałaty.
Ślimaki wygryzają w liściach dziury, powodując nawet całkowite pozbawienie liści (gołożer).
Najchętniej zjadają najmłodsze części sałaty, stożki wzrostu. O ich obecności świadczą ślady śluzu na liściach i podłożu.

Jak ratować sałatę przed ślimakami i chorobotwórczymi grzybami? 4



Gdzie można je spotkać?

Najczęściej spotkać je można na glebach ciężkich od strony rowów, miedz i nieużytków.
Chętnie żerują na nagietku, szałwii, słoneczniku, lewkonii, aksamitce.
Jaja ślimaków składane są w zagłębieniach ziemi, pod kamieniami i opadłymi liśćmi. Optymalna temperatura dla ich rozwoju wynosi 12- 18°C. Ciepła zima działa na ich korzyść, jaja potrafią przetrwać w temp. do -11°C.


Częste wzruszanie gleby pomaga w ograniczaniu liczebności ślimaków.
Jakich roślin unikają?
Ślimaki stronią od barwinka, gazanii, orlika, miodunki, nasturcji, smagliczki, krwawnika, niezapominajki i begonii. Unikają także tymianku, majeranku, cebuli i czosnku. Przydatne do zwalczania ślimaków są także preparaty biologiczne, zawierające pasożytnicze nicienie.


Czy jest jakiś skuteczny preparat w walce z nimi?


W przypadku inwazji ślimaków w walce z nimi skutecznym preparatem jest „moluskocyd” który, wabi ślimaki i jest przez nie chętnie zjadany. Działa żołądkowo i kontaktowo. Zawiera gorzką substancję zapobiegającą przypadkowemu spożyciu.

PRODUKTÓW BIOBÓJCZYCH I ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN NALEŻY UŻYWAĆ Z ZACHOWANIEM SZCZEGÓLNYCH ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI. PRZED UŻYCIEM NALEŻY PRZECZYTAĆ ETYKIETĘ.


Wszystkie wymienione preparaty są dostępne w sklepie zoologiczno-ogrodniczym „OSKAR” przy Alei Pokoju 4 w Częstochowie.


Zdjęcia, PIXABAY