fbpx
Strona głównaDomBudownictwoPompa ciepła z solarem PV – ekonomiczne ogrzewanie domu

Pompa ciepła z solarem PV – ekonomiczne ogrzewanie domu

Sezonowy koszt ogrzewania mieszkania, budynku zależy od poziomu komfortu, zastosowanej technologii izolacji przegród budowlanych i jakości źródła ciepła ale także kompetencji technicznych użytkownika.

W polskiej rzeczywistości należy rozważyć posiadanie kilku źródeł ciepła, które mogą być zamiennie uruchamiane w zależności od cen nośników energii. Wykonanie analizy porównawczej uwzględniającej sprawność źródła ciepła i koszt wytworzenia ciepła w przeliczeniu na jednostkę energii pozwoli na podjęcie decyzji, którą technologię produkcji ciepła należy uruchomić. Zalecenia które podajemy wynikają z wieloletnich doświadczeń np.: na przestrzeni lat 1996 – 2016 cena 1 kWh energii elektrycznej wzrosła z około 0,22 zł do około 0,55 zł a więc po nad dwukrotnie, a ce na jednej tony węgla kamiennego typu „groszek” z 270 zł do 860 zł czyli ponad trzy krotnie. Jedyną alternatywą dla ciągłego wzrostu cen energii dostarczanej przez koncerny energetyczne jest ograniczenie za potrzebowania ciepła lub budowa własnego odnawialnego źródła ciepła. Budowa źródła ciepła nie w każdym przypadku jest możliwa lecz oszczędne gospodarowanie ciepłem jest dostępnie dla każdego. Proponowany przez DOM-EKO etap postępowania dla uzyskania oszczędności w ogrzewaniu budynków zaczynamy od analizy nakładów na przyszłe oszczędności: Zapotrzebowanie na ciepło budynku możemy ograniczyć po przez:

1. Podjęcie decyzji o budowie małego (< 120 m2) budynku spełniającego aktualne normy w zakresie ochrony cieplnej,

2. Wykonanie termomodernizacji istniejącego budynku,

3. Wykonanie alternatywnego źródła ciepła wykorzystującego energię odnawialną z okresową analizą opłacalności eksploatacji (DOM-EKO dostarcza nieodpłatnie analizę raz w roku)

4. Ograniczenie temperatury komfortu (wzrost o każdy 1ºC ponad normatywne 20ºC powoduje wzrost zapotrzebowania na energię o około 5%)

5. Zastosowanie automatyki pogodowej i optymalizacja nastawy pracy instalacji grzewczej w czasie,

6. Korelację instalacji grzewczej z eksploatacją wentylacji mechanicznej budynku. Najbardziej technicznie zaawansowanym rozwiązaniem źródła ciepła bez płomieniowego jest wykorzystanie pompy ciepła i instalacji solarnej PV. Dodatkowym bonusem zastosowania technologii pomp ciepła jest wsparcie instytucji finansowych w tym Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w formie dotacji lub niskooprocentowanej pożyczki. Nasi specjaliści pomogą w opracowaniu stosownego wniosku. W zależności od wielkości działki i warunków gruntowych pompy ciepła mogą wykorzystać ciepło zgromadzone w gruncie jak również pozyskiwać je bez pośrednio z powietrza atmosferycznego. Postęp technologiczny w zakresie rozwiązań budowy pomp pozwala prawie z taką samą skutecznością roczną wykorzystywać pompy ciepła powietrzne jak i gruntowe a decyzję o wyborze systemu najlepiej zostawić doradcy technicznemu DOM-EKO.

Według nowej definicji klasy energetycznej budynków klasa A+ gwarantuje zużycie energii końcowej nie wyższe niż 30 kWh/m2/rok. Wysoka sprawność instalacji z pompami ciepła nie jest automatycznie gwarantowana gdyż jest ona powiązana z programowaniem automatyki dla temperatur zasilania zarówno instalacji centralnego ogrzewania jak i produkcji ciepłej wody. Wykonane badania na wielu instalacjach pomp ciepła zbudowanych przez DOM-EKO wskazują, że analiza cieplna budynku i potrzeby komfortu użytkownika są podstawowym kryterium doboru mocy urządzeń grzewczych. Połączenie instalacji pomp ciepła z kolektorami PV gwarantuje prawie darmowe ciepło i jest alternatywą dla ciągłego wzrostu cen energii.

(inż. Grzegorz Więciorkowski, DOM-EKO)

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here