fbpx

Pomogą zwalczać otyłość

Na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym im. Jan Długosza w Częstochowie opracowano preparat, który pomoże zwalczać otyłość. Po badaniach klinicznych w Centrum Zdrowia Dziecka preparat będzie najdalej za sześć lat wykorzystany przy produkcji innowacyjnych przetworów warzywno-owocowych dedykowanych głównie dzieciom.


Badania nad stworzeniem preparatu ze skrobi ziemniaczanej o właściwościach prebiotycznych trwały około dziesięciu lat. Teraz preparat jest gotowy do podawania pacjentom. Prebiotyk będzie dodawany do przetworów warzywno-owocowych, aby zachęcić dzieci do jego spożywania.
Jak informuje dr hab. Janusz Kapuśniak, prof. UJD, stworzony preparat docelowo może się znaleźć w przetworach produkowanych na masową skalę i wpłynąć pozytywnie nie tylko na wagę, ale także poprzez poprawę flory bakteryjnej na ogólną kondycję i stan zdrowia spożywających je osób.

Projekt, którego kierownikiem jest Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą dr hab. Janusz Kapuśniak, prof. UJD, jest największym dotychczas projektem badawczo-rozwojowym realizowanym w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Całkowity budżet projektu to blisko 7,5 mln złotych. Częstochowski Uniwersytet realizuje go we współpracy z Wydziałem Biotechnologii i Nauk o Żywieniu Politechniki Łódzkiej, Instytutem Centrum Zdrowia Dziecka, Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie oraz przyszłym producentem zdrowym przetworów dla dzieci – firmą Tymbark.
Teraz preparat w atrakcyjnej i smacznej formie zdrowego przetworu warzywno-owocowego podawany będzie przez najbliższe 3 miesiące grupie 80-100 dzieci, którymi ze względu na problemy z nadwagą i otyłością zajmuje się Centrum Zdrowia Dziecka. Mali „testerzy” dwa razy dziennie, rano i wieczorem będą spożywać jedzenie z dodatkiem prebiotyku. Po okresie prób mali pacjenci zostaną przebadani. Badania odbywać się będą zaraz po odstawieniu preparatu, jak i po kilkumiesięcznej przerwie w jego przyjmowaniu. Ta faza badań potrwa do końca 2022 roku. Jeżeli wyniki będą takie, jakich spodziewają się naukowcy, być może już w 2025 na rynek trafią zdrowe soki lub musy warzywne i owocowe wzbogacone o stworzony w Częstochowie preparat.