Częstochowska Policja i Straż Miejska pomagają bezdomnym

0
1274
pomoc 8

W okresie jesienno-zimowym, gdy na dworze temperatury spadają poniżej zera, częstochowska Policja wspólnie ze strażą miejską rozpoczynają akcję przeszukiwania pustostanów i pomocy osobom bezdomnym.

Gdy na dworze robi się coraz zimniej, w Częstochowie na różne sposoby pomagają osobom bezdomnym przetrwać ten trudny czas, np. dzisiaj odbędzie się zbiórka odzieży i obuwia (więcej na ten temat TUTAJ). Osoby te mogą także skorzystać z noclegu w ogrzewalni. Niestety z różnych powodów nie wszyscy bezdomni decydują się na taki nocleg.

Z pomocą przychodzą policjanci i strażnicy miejscy oraz częstochowscy streetworkerami ze stowarzyszenia wzajemnej pomocy „Agape”, którzy od początku sezonu jesienno-zimowego kontrolują miejsca i pustostany gdzie mogą przebywać osoby nieposiadające stałego miejsca zamieszkania. Jeśli bezdomni chcą otrzymać pomoc, to przewożeni są do ogrzewalni, a ci, którzy nie chcą skorzystać z ogrzewalni, mogą liczyć na ciepły posiłek i gorącą herbatę.

Kontrolowane są przede wszystkim opuszczone miejsca typu pustostany, garaże i altany. Dodatkowo kontrole odbywają się w blokach, do których łatwo jest się dostać, ponieważ wieczorami na ogrzewanych klatkach schodowych osoby bezdomne dogrzewają się i nocują.

Oprócz niebezpieczeństwa związanego z narażeniem na niskie temperatury często pojawia się także zagrożenie życia poprzez dogrzewanie się bezdomnych przy własnych ogniskach, które często powodują zaczadzenie albo nawet wywołanie pożaru. Zagrożeniem dla nich jest także stan techniczny budynków, w których przebywają, bo często są to rudery przeznaczone do rozbiórki.

Stąd też apel służb do mieszkańców miasta, by informowali odpowiednie organy o miejscu przebywania osób bezdomnych, które w porze zimowej są szczególnie narażone na utratę zdrowia, a nawet życia. Tylko szybka informacja może uratować osobę bezdomną. Pomoc będzie organizowana z uwagi na zmieniającą się temperaturę.

Od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie.

Dodatkowo informacje na temat potrzebującej pomocy osoby bezdomnej można przekazać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W kategorii zgłoszenia trzeba zaznaczyć nazwę  „Bezdomność”.

Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka!