fbpx

Częstochowski policjant pomógł 4-latkowi, który zgubił się na plaży we Władysławowie

Wystarczyła tylko chwila nieuwagi, aby 4-latek stracił orientację i zagubił się na plaży we Władysławowie. Na szczęście na miejscu wypoczywał też policjant z Częstochowy. Dzięki niemu chłopiec szybko wrócił do mamy.

Do zdarzenia doszło w piątkowe popołudnie. Funkcjonariusz z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, który odpoczywał we Władysławowie, zauważył na plaży zagubionego i zapłakanego chłopca. Policjant podszedł do niego razem z innym mężczyzną, aby dowiedzieć się, co się stało. Okazało się, że 4-latek podczas zabawy na plaży oddalił się od mamy i nie potrafił jej odnaleźć. Malec pamiętał jedynie, że jego parawan był w kolorowe rybki…

Mundurowy uspokoił dziecko i zapewnił, że razem odnajdą mamę. Ruszyli na poszukiwania wspomnianego parawanu. Ratownicy użyczyli im megafon, przez który idąc plażą, podawali komunikat. Po około 30 minutach odnaleźli parawan, a przy nim mamę 4-latka. Ta historia zakończyła się szczęśliwie dzięki natychmiastowej reakcji stróża prawa i pomocy innego plażowicza.

Przy tej okazji częstochowska policja apeluje rodziców o rozwagę. Nie zostawiajmy dziecka nawet na chwilę bez opieki. Czy będzie to niemowlę w wózku, czy rozbrykany 7-latek, na placu zabaw, w centrum handlowym, osiedlowym sklepie, na łące, na plaży, podczas imprezy masowej.

Nauczmy swoje dziecko podstawowych danych personalnych takich jak imię i nazwisko oraz rodzinne miasto, a także imion i nazwiska rodziców. Pamiętajmy jednak, że w sytuacji stresującej większość dzieciaków zapomina podstawowych informacji, dlatego zadbajmy o bransoletkę lub opaskę z danymi kontaktowymi rodziców, lub opiekunów. To bardzo przydatny gadżet nie tylko podczas urlopów i wyjazdów wakacyjnych, ale i spacerów, czy zakupów. Możemy też założyć maluchowi charakterystyczny i widoczny element garderoby lub odblask, świecącą opaskę lub bransoletkę. Wówczas łatwiej zlokalizujemy w tłumie swoją latorośl.

Co ważne: nigdy nie straszmy dziecka policjantami. To zjawisko nagminne i większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z destrukcyjnego wpływu takich działań. Dziecko musi wiedzieć, że w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia życia lub bezpieczeństwa policjant jest sprzymierzeńcem.

-Zróbmy wszystko, by nasze pociechy były bezpieczne! Nie tylko w czasie wakacji! – podkreśla KMP w Częstochowie.

red., mat. KMP w Częstochowie