fbpx

Policjanci ze śląska zaopiekowali się grobami poległych na Ukrainie

Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Katowicach jest autorem projektu „Kisielin – musimy pamiętać”.

Założeniem tego projektu jest opieka nad mogiłami funkcjonariuszy Policji Państwowej, gdzie w wyniku podziału granic po 1945 roku znajdują się obecnie na terenie Ukrainy. Dzięki temu iż zaangażował się w ten projekt Komendant Miejskiej Policji w Częstochowie insp. Dariusz Atłasik, aż 6 częstochowskich policjantów wzięło udział w działaniach, które prowadzone były na Ukrainie.

5-8 października policjanci wykonali dużo prac porządkowych na polskim cmentarzu w Kisielinie, który powstał 331 lat temu. Szczególna opieka była nad mogiłą posterunkowego Policji Państwowej Joachima Ciepielewskiego, który zginął 13 grudnia 1923 roku podczas pościgu na bandytami. Osierocił wtedy troje dzieci, wypełniając obowiązki służbowe. Dzięki staraniom przewodniczącego Zespołu ZG NSZZ Policjantów do spraw opieki nad grobami oraz miejscami pamięci o Policjantach Macieja Dziergasa, w 100. rocznicę powstania Polskiej Policji miejsce pochówku Joachima Ciepielewskiego zostało objęte patronatem ZW NSZZP w Katowicach. W czasie tego wyjazdu, garnizon częstochowski reprezentował przewodniczący ZT NSZZP Arkadiusz Kobiela oraz członkowie zarządu w tym: Sabina Chyra-Giereś, Izabela Kościelniak, Marlena Leszczyniak, Artur Kozak oraz Tomasz Krzemiński.

Policjanci ze śląska zaopiekowali się grobami poległych na Ukrainie 2

W drodze powrotnej z cmenatrza policjanci zatrzymali się w pobliskim kościele, w którym miała miejsce „krwawa niedziela”. 11 lipca 1943 roku w 99 miejscowościach w tym samym czasie Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała Polaków, którzy uczestniczyli w mszach z okazji prawosławnego święta Piotra i Pawła. W Kisielinie wtedy zginęło ponad 90 niewinnych osób.

W ramach tego projektu, który realizowany był wspólnie z Komendą Główną Policji oraz Kancelarią Prezydenta RP pod nazwą „Kisielin 2021 – musimy pamiętać” związkowcy ze śląska wraz z zarządami terenowymi z województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz opolskiego odwiedzili również Cmentarz Wojenny Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dyzwizji AK w Zasmyku oraz cmentarz we Włodzimierzu Wołyńskim, gdzie pochowani zostali policjanci Policji Państwowej i żołnierze Legionów Polskich. Po wszystkich porządkach na terenie przyległego do mogił poległych, policjanci przystroili je biało-czerwonymi wstęgami oraz zapalili znicze, oddając im hołd.

Policja odwiedziła także polski kościół, który prowadzony jest przez franciszkanina i spotkali się z młodzieżą i nauczycielami Polskiej Szkoły w Kowlu. Uczniowie przygotowali bardzo wzruszający występ, który udowodnił, iż historia Polski nie jest im obca. Potem wspólnie z policjantami odwiedzili miejsce pochówku policjantów oraz żołnierzy w Kowlu, gdzie również zaangażowali się w ich porządkowanie oraz dekorowanie. W czasie uroczystości upamiętniających poległych funkcjonariuszy Policji Państwowej, policjant z Poznania wystąpił w historycznym mundurze.

Policjanci ze śląska zaopiekowali się grobami poległych na Ukrainie 3

Większość z odwiedzonych grobów niestety jest bardzo zaniedbana. Zaś niektóre nagrobki już się rozsypują ze starości i z łatwością można zobaczyć znajdujące się w środku trumny czy nawet kości. Wszystkie podjęte działania przez polskich policjantów mają ocalić od zapomnienia Polaków, którzy sami o siebie upomnieć się już nie mogą.

Film dokumentujący wszystkie działania policjantów w ramach projektu „Kisielin 2021 – musimy pamiętać” TUTAJ.

K KIK