Kłobuccy policjanci przez cały czas w okresie jesienno-zimowym sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne bądź potrzebujące pomocy oraz schronienia z powodu niskiej temperatury.
Policjanci przede wszystkim sprawdzają pustostany a także tereny, w których bezdomni stawiają prowizoryczne szałasy. Mundurowi apelują, aby alarmować służby ratunkowe za każdym razem, gdy ktoś narażony jest na wychłodzenie organizmu.
Panująca właśnie niska temperatura na dworze, stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia bezdomnych, jak także osób starszych samotnych. Najbardziej zagrożone osoby to te które mieszkają w prowizorycznych szałasach czy opuszczonych budynkach. Z tego względu właśnie przez cały czas w okresie jesienno-zimowym. Kłobuccy dzielnicowi regularnie kontrolują miejsca, w których najczęściej przebywają osoby bezdomne czy potrzebujące pomocy. Zazwyczaj są to pustostany a także budynki, w których przebywać nie można ze względu na zły stan techniczny, często grożącym zawaleniem.
Wszystkim osobom bezdomnym, których spotkają policjanci oferują swą pomoc i odwożą ich do noclegowni. Niestety jednak często zdarza się tak że nie wszyscy chcą korzystać z ich pomocy i po kilku dniach spędzonych w noclegowniach wracają z powrotem do miejsc, które w zimowych warunkach zagrażają ich zdrowiu oraz życiu.
Kłobucka policja apeluje do wszystkich ludzi o zwracanie uwagi na bezdomnych i osoby starsze, które mieszkają same, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur.
Należy pamiętać o tym, by alarmować służby ratownicze za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.
Policja przypomina również, iż co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia TUTAJ , która obejmuje teren całego województwa śląskiego, znajdująca się pod numerem telefonu 987 gdzie można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można odszukać na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego TUTAJ.
Policja przypomina także, iż obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy właśnie teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy wykonać tylko jeden telefon pod numer 112, aby uchronić kogoś od wychłodzenia i tym samym uratować komuś życie.
Informację o osobach bezdomnych, którzy potrzebują pomocy, można również przekazać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa TUTAJ. W tym celu proszą o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie „Bezdomność”. Strona nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby interwencji Policji. W razie takie przypadku należy skorzystać z numeru alarmowego: 112, 986 lub 999.
K KIK