fbpx

Policja zmienia numery telefonów do swoich jednostek. Numer alarmowy 112 pozostaje

Jak informuje Komenda Główna Policji, tylko do końca czerwca można będzie dodzwonić się na stare numery telefoniczne wszystkich jednostek policji w całym kraju. Od lipca wprowadzony zostanie nowy, ujednolicony system numeracji. Numer alarmowy 112 pozostaje bez zmian.

Od 1 lipca będzie można skontaktować się z policjantami telefonicznie jedynie wybierając prefiks MSWiA – 47 i numer wewnętrzny danej komendy, używany do tej pory wyłącznie w wewnętrznej sieci resortowej.

Jak przekazuje KGP, w związku z wdrożeniem w całym kraju jednolitego planu numeracyjnego w oparciu o nowy prefiks resortowej sieci telekomunikacyjnej 47, ponad rok temu doszło do kompleksowej zmiany sposobu wybierania oraz kierowania połączeń do stacjonarnych telefonów resortowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, w tym policji.

Jak to działa? Otóż prefiks 47 należy traktować jako jednolity numer kierunkowy do sieci resortowej w skali całego kraju, wybierany zamiast do tej pory używanego numeru kierunkowego w poszczególnych geograficznych strefach numeracyjnych – w przypadku województwa śląskiego: 3233 i 34. Zmianie uległy również same numery do poszczególnych komend przy połączeniach wykonywanych z sieci publicznych, zarówno stacjonarnych i komórkowych. Są one teraz identyczne, jak używane do tej pory jedynie w wewnętrznej sieci resortowej.

Zmiany oznaczają, że dotychczas nieznany numer strefy numeracyjnej 47, jest obecnie prefiksem, jakim posługują się wszystkie służby podległe MSWiA, w tym policja, czy Straż Pożarna i nie należy obawiać się ich odbierania.

Nowe numery do poszczególnych jednostek śląskiego garnizonu policji znajdują się na stronach internetowych KWP w Katowicach

oraz komend miejskich i powiatowych, a także na stronach BIP tych jednostek w zakładkach o danych teleadresowych.

(zdjęcie ilustracyjne pixabay.com)