W okresie poprzedzającym Święta, a także w dni świąteczne wiele rodzin wyruszy samochodem w podróż, aby odwiedzić swoich bliskich. Nawet jeśli droga dla niektórych nie będzie daleka, to powinna być bezpieczna.
W tym wyjątkowym okresie policjanci dołożą wszelkich starań, aby wspierać podróżnych, koncentrując swoje działania w szczególności na udzielaniu uczestnikom ruchu drogowego wszelkiej pomocy. Nie może być jednak taryfy ulgowej wobec osób, które w rażący sposób naruszają przepisy ruchu drogowego i tym samym narażają innych na ryzyko utraty życia i zdrowia.
Przygotuj auto do drogi
Kierowcy prowadząc pojazd odpowiadają nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych. Z kolei pasażerowie, powinni być świadomi, że choć nie kierują pojazdem mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo podróży, np. korzystając z pasów bezpieczeństwa albo nie godząc się, aby kierowca przekraczał dozwoloną prędkość lub co gorsze wsiadał za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu (narkotyki, leki). Szczególną troską powinniśmy otoczyć najmłodszych uczestników ruchu, zapewniając im bezpieczną podróż w foteliku bezpieczeństwa spełniającym właściwe warunki techniczne.
Nie zapomnijmy też o przygotowaniu swojego samochodu do drogi. W warunkach zimowych trzeba przede wszystkim sprawdzić światła, hamulce, płyny eksploatacyjne i oczywiście założyć zimowe opony.
W dłuższą trasę powinno się wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Planując podróż pomyślmy o przerwach, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od jednostajnej pozycji.
Pieszy powinien być widoczny
W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, a w szczególności pieszych ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia (czarny, szary). Warto więc, aby piesi nosili odblaski w sposób widoczny dla kierujących pojazdami. Przypominamy, że jest to obowiązek wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmroku jezdnią lub poboczem poza obszarem zabudowanym. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo nosząc element odblaskowy również na obszarze zabudowanym.
Ostrożnie z nieznajomymi
Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, a w szczególności nie częstujmy się ich pożywieniem i napojami.
Uwaga na bagaż
Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Starajmy się, więc nie pozostawiać go bez opieki.
Pilnujmu dzieci
Jeżeli w podróż zabierzemy ze sobą dzieci pilnujmy je, aby się nie zgubiły. A jeżeli już do tego dojdzie szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy czy napotkanego policjanta. Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców zawsze wróciły do miejsca, gdzie ich widziały ostatni raz.