fbpx
Strona główna Bezpieczeństwo Policja apeluje — Rowerzysto! Kręć bezpiecznie!

Policja apeluje — Rowerzysto! Kręć bezpiecznie!

Policja częstochowska rozpoczęła akcję edukacyjną skierowaną do rowerzystów, a także innych użytkowników dróg. Ma ona przypomnieć cyklistom o zasadach bezpieczeństwa w poruszaniu się po drogach, a innym uświadomić, że rowerzysta należy do tak zwanych niechronionych użytkowników dróg i w starciu z samochodem ma niewielkie szanse przeżycia.


Ładna pogoda powoduje, że na drogi wyjeżdża coraz więcej rowerzystów. Dla jednych rower, to okazja do rekreacji, dla innych codzienny środek transportu, którym przemieszczają się do pracy. Bez względu jednak na to, do jakich celów służy rower, musi on być odpowiednio przygotowany do jazdy, a jego użytkownik powinien zadbać o prawidłową jazdę.


Policjanci przypominają o niezbędnym i wymaganym przepisami wyposażeniu roweru, a także zwracają uwagę na bezpieczne korzystanie z rowerów. Rowerzyści muszą być widoczni, zwłaszcza po zmroku, a także powinni stosować się do przepisów ruchu drogowego. Pozostali użytkownicy dróg natomiast są zobowiązani do odpowiedniego zachowania względem cyklistów, jak i pieszych, bo to oni właśnie są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo ma drogach.

Policja apeluje — Rowerzysto! Kręć bezpiecznie! 1


Jak informuje Komenda Miejska Policji w Częstochowie, policjanci cyklicznie na drogach miasta i powiatu prowadzą działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Duży nacisk policjanci z częstochowskiej drogówki kładą na zapobieganie zdarzeniom drogowym z ich udziałem. To ważne, bo wśród ofiar wypadków drogowych pojawiają się także właśnie rowerzyści. Od stycznia do 15 maja na terenie miasta i powiatu częstochowskiego doszło do 16 wypadków drogowych, w których 14 rowerzystów zostało rannych. Rok temu, w tym samym czasie zdarzyło się 20 wypadków, w których jeden rowerzysta zginął, a 18 zostało rannych.

Aby te statystyki były lepsze, policja nagrała krótki film, w którym zarówno funkcjonariusze, jak i osoby związane z organizacją ruchu drogowego w Częstochowie i regionie przypominają, jak należy się zachowywać, aby jazda na rowerze była bezpieczna.

(Źródło: KMP Częstochowa)

(Fot. pixabay)

Poprzedni artykułMaski dla ratowników
Następny artykułW Opatowie monitorują suszę
- Advertisment -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here