fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaWiadomościCzęstochowa informacjePo Anglikach teraz Hiszpanie? ...

Po Anglikach teraz Hiszpanie? Huta Częstochowa czeka na inwestora

Dzisiaj do Huty Częstochowa przybyli przedstawiciele hiszpańskiego koncernu Celsa Group, do którego należą zakłady przemysłowe w Danii, Hiszpanii , Finlandii , Francji , Norwegii , Szwecji i Wielkiej Brytanii, a w Polsce — Huta Ostrowiec. To kolejny potencjalny inwestor, który zainteresował się częstochowskim zakładem.
Od kilku dni mówi się, że kupnem Huty zainteresowały się jeszcze Liberty House Group, której przewodził Sanjiv Gupta, prezes i założyciel Liberty House. Przedstawiciele Liberty oglądali już zakład. Tydzień temu reprezentanci związków zawodowych działających w Hucie Częstochowa rozmawiali z delegacją tej firmy.

Po Anglikach teraz Hiszpanie? Huta Częstochowa czeka na inwestora 1
  • To było raczej kurtuazyjne spotkanie, ale przedstawiciele tej firmy zrobili na nas dobre wrażenie — powiedział nam Włodzimierz Saifryd, szef Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego. — Niestety, nie chodzi tutaj na nasze wrażenia, a konkretne działania. Czas ucieka i każdy dzień bez wiążących decyzji, to zagrożenie dla huty.
    Istotnie, czasu na uratowanie Huty Częstochowa jest coraz mniej. Na początku lipca Zarzą ISD Polska, właściciel Huty, złożył wniosek o upadłość. Sąd ma czas do 28 sierpnia na podjęcie decyzji w tej sprawie, Nadzorca sądowy do 23 sierpnia musi złożyć sprawozdanie określające, czy firma ma środki na przeprowadzenie upadłości.
  • Mamy czas tak naprawdę maksymalnie do 12 sierpnia — przekonuje Włodzimierz Saifryd. — Potencjalny inwestor musi bowiem złożyć konkretną ofertę, potwierdzającą nie tylko jego wolę kupna zakładu, ale także to, że posiada środki na uregulowanie zaległości i prowadzenie produkcji. Tylko wówczas możliwa będzie przejęcie huty w formule pre-pack, czyli przygotowanej upadłości.
    Jak przekonuje związkowiec, obecnie trwa wyścig z czasem, aby można byłoby nie tylko uratować częstochowski zakład, ale także zachować dotychczasowe miejsca pracy osobom zatrudnionym w Hucie.
  • Zmarnowane zostały już trzy miesiące, gdy prowadzone były negocjacje z brytyjską firmą Greybull Capital — twierdzi związkowiec. — Teraz nie ma już tyle czasu na rozmowy.
    Jeśli szybko nie znajdzie się inwestor, sąd za niewiele ponad dwa tygodnie ogłosi upadłość likwidacyjną Huty. Oznaczać to będzie, powolną likwidację zakładu, a ewentualni przyszli inwestorzy, o ile się tacy znajdą, będą prowadzić rozmowy z syndykiem masy upadłościowej.
WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -