fbpx

Po Anglikach teraz Hiszpanie? Huta Częstochowa czeka na inwestora

Dzisiaj do Huty Częstochowa przybyli przedstawiciele hiszpańskiego koncernu Celsa Group, do którego należą zakłady przemysłowe w Danii, Hiszpanii , Finlandii , Francji , Norwegii , Szwecji i Wielkiej Brytanii, a w Polsce — Huta Ostrowiec. To kolejny potencjalny inwestor, który zainteresował się częstochowskim zakładem.
Od kilku dni mówi się, że kupnem Huty zainteresowały się jeszcze Liberty House Group, której przewodził Sanjiv Gupta, prezes i założyciel Liberty House. Przedstawiciele Liberty oglądali już zakład. Tydzień temu reprezentanci związków zawodowych działających w Hucie Częstochowa rozmawiali z delegacją tej firmy.

Po Anglikach teraz Hiszpanie? Huta Częstochowa czeka na inwestora 2
  • To było raczej kurtuazyjne spotkanie, ale przedstawiciele tej firmy zrobili na nas dobre wrażenie — powiedział nam Włodzimierz Saifryd, szef Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego. — Niestety, nie chodzi tutaj na nasze wrażenia, a konkretne działania. Czas ucieka i każdy dzień bez wiążących decyzji, to zagrożenie dla huty.
    Istotnie, czasu na uratowanie Huty Częstochowa jest coraz mniej. Na początku lipca Zarzą ISD Polska, właściciel Huty, złożył wniosek o upadłość. Sąd ma czas do 28 sierpnia na podjęcie decyzji w tej sprawie, Nadzorca sądowy do 23 sierpnia musi złożyć sprawozdanie określające, czy firma ma środki na przeprowadzenie upadłości.
  • Mamy czas tak naprawdę maksymalnie do 12 sierpnia — przekonuje Włodzimierz Saifryd. — Potencjalny inwestor musi bowiem złożyć konkretną ofertę, potwierdzającą nie tylko jego wolę kupna zakładu, ale także to, że posiada środki na uregulowanie zaległości i prowadzenie produkcji. Tylko wówczas możliwa będzie przejęcie huty w formule pre-pack, czyli przygotowanej upadłości.
    Jak przekonuje związkowiec, obecnie trwa wyścig z czasem, aby można byłoby nie tylko uratować częstochowski zakład, ale także zachować dotychczasowe miejsca pracy osobom zatrudnionym w Hucie.
  • Zmarnowane zostały już trzy miesiące, gdy prowadzone były negocjacje z brytyjską firmą Greybull Capital — twierdzi związkowiec. — Teraz nie ma już tyle czasu na rozmowy.
    Jeśli szybko nie znajdzie się inwestor, sąd za niewiele ponad dwa tygodnie ogłosi upadłość likwidacyjną Huty. Oznaczać to będzie, powolną likwidację zakładu, a ewentualni przyszli inwestorzy, o ile się tacy znajdą, będą prowadzić rozmowy z syndykiem masy upadłościowej.