fbpx

Płytki ceramiczne – ponadczasowe rozwiązania

Płytki ceramiczne to najchętniej stosowany rodzaj wykończenia wnętrz w polskich domach. Najczęściej wykorzystuje się je przy remontach kuchni i łazienek, przede wszystkim ze względu na wyjątkową trwałość, odporność na uszkodzenia, a przy tym ogromny wybór wzorów i kolorów. Ostatnio coraz częściej możemy zaobserwować zastosowanie płytek także w wykończeniach sypialni i salonu.

Jak wybrać odpowiednie płytki ceramiczne?

Asortyment w tym zakresie jest ogromny. Płytki łazienkowe, kuchenne, podłogowe, ścienne, drewnopodobne… dobór płytek zależy od potrzeb klienta.

Wybór konkretnego rodzaju, koloru i wzoru płytek wpływa na charakter, wielkość, styl i wygląd pomieszczenia. Dzięki nim można optycznie wnętrze powiększać lub pomniejszać, uzyskać efekt sterylnej czystości, lub też ocieplić je wizualnie.

Ponadto płytki są elementem wyposażenia wnętrz, które wybiera się na lata i z tego powodu należy dobrze przemyśleć ich zakup, a także dokładnie obliczyć, jaka ich ilość jest niezbędna, żeby nie zabrakło ich podczas prac remontowych. Warto przed podjęciem decyzji o zakupie skorzystać z porad specjalistów, którzy pomogą idealnie dopasować płytki do specyfiki pomieszczeń.

Płytki ceramiczne
Nowoczesne płytki ceramiczne – Ceramika Outlet Częstochowa

Rodzaje płytek

Płytki terakotowe składają się z kamionki szkliwionej, o powierzchni gładkiej lub z fakturą. Ten rodzaj płytek jest trwały i odporny na uszkodzenia. Jest jednak bardziej krucha od gresu, cechuje się niską nasiąkliwością wodną.

Płytki klinkierowe to również bardzo trwałe i odporne płytki, stosowane zarówno na podłogę, jak i ściany. Klinkiery mogą być szkliwione jak i nieszkliwione, są prasowane i ciągnione. Ciągnione charakteryzują się sporymi odchyleniami od określonego przez producenta, standardowego wymiaru, przez co trzeba użyć szerszej fugi.

Gres to płytki nader mocne, twarde i wytrzymałe na rozmaite warunki – zarówno na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, jak i na wszelkie środki chemiczne. Składają się z mielonego kwarcu, kaolinu i skaleni. Dzielą się na szkliwione lub nieszkliwione. Gres przeznaczony jest głównie na podłogi, choć wielu stosuje go z powodzeniem także na ściany.

Płytki rektyfikowane to płytki o bardzo regularnych wymiarach (z dokładnością do 0,2 mm) i kątach między bokami.. W odróżnieniu od zwykłych płytek, mają ostre, proste krawędzie, dzięki czemu wystarczy im minimalna ilość fugi. Daje ona efekt jednolitej powierzchni, który jest pożądany w aranżowaniu np. łazienki o nowoczesnej czy minimalistycznej stylistyce. Są to jedne z droższych płytek.

Glazura  to wyłącznie płytki ścienne. Różnią się między sobą grubością, stopniem połysku, kolorem i wzornictwem. W porównaniu do gresu, terakoty i klinkieru glazura jest dość cienka i krucha. Są to płytki najtańsze.

Płytki ceramiczne
Nowoczesne płytki ceramiczne – Ceramika Outlet Częstochowa

Jak obliczyć potrzebną ilość płytek?

Na początku trzeba obliczyć metry kwadratowe. W przypadku układania płytek w określonym pomieszczeniu, ocena powierzchni kwadratowej bazuje na szerokości i wysokości. Oznacza to, że należy zmierzyć wysokość ściany i jej szerokość, a otrzymane wymiary pomnożyć przez siebie:
wysokość mnożona przez szerokość = m².

Obliczenie metrów kwadratowych powierzchni przeznaczonej do pokrycia płytkami nie oznacza jednak, że wystarczy kupić dokładnie tyle płytek i gotowe. Do tej wartości należy dorzucić ok.15% więcej płytek.

Powodem zakupu większej ilości płytek jest to, że podczas ich układania może dojść do strat. Mianowicie podczas przycinania, czy zrządzenia losu może dojść do pęknięć czy odprysków – zdarza się to dość często.

Płytki ceramiczne
Nowoczesne płytki ceramiczne – Ceramika Outlet Częstochowa

Gdzie kupić solidne płytki ceramiczne w Częstochowie

Najtańsze i najlepsze płytki ceramiczne w Częstochowie znajdują się w salonie Płytki Częstochowa Outlet. W sklepie znajduje się naprawdę ogromny wybór płytek, a ponadto obecnie trwa wyprzedaż.

Płytki Częstochowa Outlet cieszy się zainteresowaniem wielu klientów. Można tutaj kupić niezwykle efektowne, praktyczne i solidnie wykonane płytki w korzystnych cenach, które idealnie będą pasować do każdego wnętrza. W tym salonie można wyposażyć się w płytki zarówno do domu, biura, jak i na zewnątrz, np. na taras. Bardzo często klienci zamawiają płytki również do miejsc takich jak: restauracje, kawiarnie, hotele itp.