To już pewne, że Dworzec PKP w Częstochowie zostanie zburzony. Spółka Polskie Koleje Państwowe S.A. ogłosiła przetargi na realizację tej inwestycji.
W środę, 11 grudnia spółka Polskie Koleje Państwowe S.A. ogłosiła postępowania przetargowe obejmujące wybór wykonawcy robót budowlanych oraz inżyniera kontraktu sprawującego nadzór nad inwestycją dworzec Częstochowa Główna. Przypomnijmy, że obecny gmach dworca oddano do użytku w 1996 roku. Wówczas był jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Przestrzeń dworca jest rozległa, kiedyś miała ona wielu najemców, dziś jest tam niemal pusto. Stąd pomysł, by wybudować nowy, mniejszy gmach. O tym przedsięwzięciu mówiło się w mieście od lat.
Budynek nie zostanie wpisany do rejestru zabytków
I od samego początku pomysł wyburzenia dworca i budowy nowego wywoływał sprzeciw wśród mieszkańców. Wśród protestujących znajdowała się przede wszystkim Grupa Elanex, czyli społecznicy, którzy od lat toczą dyskusję nad problemami miasta.
Plany PKP w 2023 roku wstrzymał fakt, że Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania budynku do rejestru zabytków. Jednak w wydanym teraz komunikacie PKP S.A. widnieje informacja, że w kwietniu br. umorzone zostało finalnie postępowanie konserwatora zabytków. W listopadzie w wyniku postępowania kwalifikacyjnego Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej umieściło inwestycję na liście projektów zidentyfikowanych do finansowania z programu unijnego FEnIKS 2021-2027.
To będzie kompleksowa inwestycja
Ogłoszony oficjalnie projekt PKP zakłada budowę kompleksu dwóch obiektów – dworca PKP i terminala autobusowego. Będą one stanowiły integralną cześć węzła intermodalnego, który umożliwi obsługę coraz większej liczby podróżnych. PKP podkreśla, że dzięki inwestycji pasażerowie w jednym miejscu będą mogli skorzystać zarówno z transportu dalekobieżnego, regionalnego, jak i miejskiego.
– Według statystyk Urzędu Transportu Kolejowego tylko w 2023 r. ze stacji Częstochowa skorzystało 3,69 mln pasażerów, to o 300 tys. więcej, niż w roku poprzednim (3,39 mln). Pieniądze na inwestycje dworcowe PKP idą za pasażerem – mówi Paweł Lisiewicz, członek Zarządu PKP S.A. ds. rozwoju i inwestycji.
Kompleksowa inwestycja będzie obejmowała przebudowę terminala autobusowego, jak również ronda znajdującego się w pobliżu dworca (umożliwi to włączenie go komunikacyjnie do sieci dróg publicznych). Z myślą o bezpieczeństwie pasażerów zostanie przesunięta strefa wejściowa na dworzec, celem jest rozdzielenie strefy ruchu pieszego i kołowego, wynikającego z planowanego wprowadzenia autobusów w bezpośrednie sąsiedztwo dworca PKP.
Nowoczesny dworzec PKP zostanie wyposażony w innowacyjną platformę PSIM integrującą i umożliwiającą kompleksowe zarządzanie systemami bezpieczeństwa, automatyki budynkowej, łączności czy transportu. Budynek zostanie również dostosowany do potrzeb nowych najemców, co obejmuje zapewnienie odpowiedniego przyłącza elektrycznego, czy instalacji wodno-kanalizacyjnych, które w obecnym budynku są niewystarczające. W nowym projekcie uwzględniono także zaadaptowanie nieruchomości do obecnych europejskich wymogów dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się, osób niedowidzących i niedosłyszących.
Całkowity koszt inwestycji zostanie potwierdzony i ogłoszony po wybraniu wykonawcy robót budowlanych w postępowaniu przetargowym.
red., mat. PKP