fbpx

Piotr Machalica na małym i dużym ekranie. Przypominamy filmowe i telewizyjne role aktora

W sobotę w Częstochowie pochowany został Piotr Machalica. Wielu naszych czytelników z pewnością chciałoby sobie przypomnieć filmowe i telewizyjne role z dorobku artysty. Wspominamy niektóre z nich i podpowiadamy, gdzie można je obejrzeć.

Jak pisaliśmy już na naszym portalu: 14 grudnia zmarł niespodziewanie Piotr Machalica. Aktor miał 65 lat. W latach 2006 -2018 pełnił on stanowisko dyrektora artystycznego Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie. Z tym miastem był również związany prywatnie, we wrześniu ożenił się bowiem z częstochowianką.

W miniony piątek pożegnalna msza święta ku jego pamięci została odprawiona w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie. Z kolei w sobotę 19 grudnia aktora pochowano w Częstochowie na cmentarzu św. Rocha.

Niedawno przypominaliśmy naszym Czytelnikom spektakle, w których widzieliśmy go przez lata na scenie Teatru im. Mickiewicza (więcej na ten temat można znaleźć też na stronie www.teatr-mickiewicza.pl). Teraz przypominamy wybrane telewizyjne i filmowe role Piotra Machalicy. Podpowiadamy również, gdzie można je obecnie obejrzeć.

„Dekalog IX”, „Sukces”, „Ekstradycja 3”

Na platformie vod.tvp.pl znajdziemy m.in „Dekalog IX” z 1990 r. w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, w którym Machalica zagrał Romana, kardiochirurga, męża Hanki (w tej roli Ewa Błaszczyk). Mężczyzna dowiaduje się, że jest impotentem, staje się więc obsesyjnie zazdrosny i zaczyna szpiegować żonę.

Jeśli chodzi o o filmy wybitnego reżysera, to Piotra Machalicę mogliśmy podziwiać jeszcze w m.in. „Krótkim filmie o miłości” i „Trzech kolorach: Białym”.

Wracając do VOD, tu przeważają telewizyjne produkcje z udziałem znakomitego aktora. Można więc przypomnieć sobie „Sukces”, serial z 1995 r., dotyczący tematu zmian ustrojowych w Polsce. Machalica grał w nim Henryka Jakubowskiego, prezesa Gravitu. Zostając przy słynnych produkcjach, to warto przypomnieć sobie „Ekstradycję 3” Wojciecha Wójcika z Markiem Kondratem w roli komisarza Halskiego. Piotr Machalica zagrał w tej serii generała Bogusława Górę, szefa BOR. Warta uwagi jest również „Kuchnia polska”, czyli miniserial Jacka Bromskiego, w którym aktor zagrał Henryka Kowalczyka.

Na tej stronie dostępni są również „Złotopolscy”, czyli saga o dwóch gałęziach rodziny: Złotopolskich i Gabrielach. Seniora rodu Złotopolskich – Dionizego – grał przez lata nieżyjący już Henryk Machalica, prywatnie ojciec Piotra. Sam Piotr zagrał Chrisa Kamienieckiego, nieślubnego syna Julii i Dionizego.

VOD przypomina też „Małą wielką miłość”, czyli serialową wersję przeboju kinowego. Machalica zagrał tu ginekologa.

Z innych serialowych przebojów, dostępnych na VOD można wyliczyć gościnne role w takich produkcjach jak „Na dobre i na złe” (Sam), „Egzamin z życia” (profesor Hronostaj), „Ojciec Mateusz” (Jerzy Reguski), „Komisarz Alex” (Hubert Chowaniec), „O mnie się nie martw” (Profesor), „Miasto skarbów” (Jerzy Starka), „Dwie strony medalu” (kardiolog Gawlik).

„Pod powierzchnią”, „Prosto w serce”, „Złoto dezerterów”

Z kolei korzystając z www.ipla.tv przypomnimy sobie „Pensjonat pod Różą”, w którym Machalica zagrał Andrzeja Ligęzę. A na player.pl„Pod powierzchnią”, w którym Machalica gra ojca Marty (w tej roli Magdalena Boczarska) oraz „Prosto w serce”, w którym był również ojcem głównej bohaterki, czyli Moniki (wcielała się w nią Anna Mucha). Na tej samej platformie można zobaczyć sobie „Złoto dezerterów” Janusza Majewskiego, czyli kontynuację słynnego „C.K. Dezerterzy” z 1985 r. – Machalica gra porucznika Lotka. Player.pl ma w swojej ofercie także filmy „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa” oraz „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, w którego polskiej wersji językowe Machalica użyczył głosu Aslanowi (głos aktora młodsi widzowie znajdą też z m.in. „Samoloty 2”, „Garfield 2” czy „Psy i koty”).

„Kochaj” i „Legendy Polskie”

Abonenci Netflixa mogą zaś zobaczyć jeden z ostatnich filmów, w których wystąpił Piotr Machalica. Mowa o „Kochaj” z 2016 r. Za reżyserię odpowiadała Marta Plucińska. Główną bohaterkę – Sawę – zagrała w nim Olga Bołądź, a aktor wcielił się w postać jej ojca.

Jeśli chodzi o ostatnie produkcje, to ogromną popularnością cieszyła się seria „Legendy Polskie”, za którą stoi serwis Allegro. Piotr Machalica zagrał w nim diabła Rokitę. Można go oglądać w częściach: „Jaga”, „Twardowski 2.0” i „Operacja Bazyliszek”. Filmy z serii dostępne są na kanale YouTube Allegro dostępnym TUTAJ

Oczywiście wspominając Piotra Machalicę nie można pominąć takich produkcji jak „Sztuka kochania”, „Zabij mnie, glino”, „Prawo ojca”, „Pestka”, „Kameleon”, „Nic śmiesznego”, „Dzień świra” czy „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”.

Redakcja