Pierwsza połowa wakacji w statystykach policji

0
122

Za nami już pierwsza połowa wakacji. Dla większości osób był to czas intensywnych podróży, ale także wypoczynku. Niestety nie wszyscy wrócili bezpiecznie do swych domów. Od 26 czerwca do 31 lipca 2021 roku na drogach naszego miasta oraz powiatu zginęły 4 osoby.

Podczas rozpoczęcia wakacji na drogach miasta i powiatu częstochowskiego doszło, aż do 497 zdarzeń drogowych, w tym 43 wypadki, w których niestety śmierć poniosły aż 4 osoby – pieszy, rowerzysta i dwóch motocyklistów. Dla porównania w pierwszej połowie wakacji w ubiegłym roku zginęły 2 osoby, w tym pieszy i użytkownik samochodu, więc nie jest za dobrze. Najczęstsze przyczyny wypadków to przede wszystkim nieustąpienie pierwszeństwa oraz nadmierna prędkość.

Pozornie są to tylko liczby, ale trzeba pamiętać, że za każdą z nich kryje się ludzkie życie i niewyobrażalna tragedia dla rodziny i najbliższych. Należy pamiętać o wspólnym bezpieczeństwie i jeździć bardziej ostrożnie. Na drogach kierowcy są odpowiedzialni nie tylko za swoje życie, ale także za życie innych podróżujących ludzi. Trzeba kierować się wzajemnym szacunkiem i pamiętać, że pośpiech na drodze zbiera śmiertelne żniwo.

Policja prosi wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność oraz rozsądek na drodze.

Pieszy użytkowniku ruchu drogowego pamiętaj by: przed wejściem na jezdnię, upewnić się czy coś nie jedzie, rozejrzyj się kilkakrotnie, by kierowcy Cię zauważyli a ustąpią Ci pierwszeństwa; znajdując się na środku ulicy zachowaj czujność.

Rowerzysto, pamiętaj by: przestrzegać obowiązujących przepisów; zadbaj o stan techniczny i wyposażenie roweru; zakładaj kask ochronny oraz odblaski by w ponury dzień czy w nocy było Cię widać; w pierwszej kolejności korzystaj z drogi na rowerów, a jeśli jej nie będzie to wtedy z jezdni.

Motocyklisto, pamiętaj by: przestrzegać obowiązujących Cię przepisów na drodze; nie przekraczaj dozwolonej prędkości; nie wciskaj się pomiędzy auta; zawsze trzeba jeździć w kasku i odpowiednim ubiorze.

Kierowco, pamiętaj by: przestrzegać obowiązujących przepisów; dostosuj prędkość do warunków na drodze; zachowaj szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych; zapinaj zawsze pasy bezpieczeństwa; obowiązkowo musi w samochodzie znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, a także apteczka i kamizelka odblaskowa; zwracaj uwagę na motocyklistów i rowerzystów i nie wymuszać pierwszeństwa.

K KIK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here