fbpx

Pieniędzy ciągle za mało, a obietnic za dużo

Zarząd Powiatu Lublinieckiego wystosował pismo, w którym wyraził swój sprzeciw wobec 20-letniej polityki finansowego pogrążania szpitali powiatowych. Samorządowcy twierdzą w nim, że od lat finansowanie powiatowych placówek służby zdrowia jest niewłaściwe, a przekazywane przez władzę centralną środki niewystarczające. Jednocześnie samorządowcy uspokajają, że mimo trudnej sytuacji lublinieckiego szpitala nie zamierzają go sprywatyzować i będą dalej robić wszystko, aby w szpitalu tym mogli być leczeni chorzy.

  • Zarząd Powiatu wyraża stanowczy sprzeciw wobec zaniechania systemowych działań ratujących istnienie szpitali powiatowych – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Lublińcu. – Obecna sytuacja lublinieckiej placówki jest taka sama, jak w innych szpitalach powiatowych, funkcjonujących na terenie naszego kraju. Problemy polskich szpitali mają swoich „twórców”. Niemalże wszystkie szpitale powiatowe, ale też i podlegające samorządom wojewódzkim, mają zbyt niskie kontrakty z NFZ na leczenie pacjentów, co powoduje, że każdego roku powiat musi pokrywać stratę finansową szpitala sięgającą kilku milionów złotych.
    Jak dalej czytamy w piśmie, Zarząd Powiatu krytycznie odnosi się do wszelkich prób wykorzystywania do celów politycznych trudnej sytuacji w służbie zdrowia. Odcina się od nieprawdziwych informacji krążących w regionie na temat dalszych losów lublinieckiego szpitala i rzekomych planów powiatu. Stanowczo sprzeciwia się temu, że winę za złą kondycję szpitali przerzuca się na powiaty.
  • Zarówno Rada Powiatu – jak i Zarząd Powiatu – nawet w najtrudniejszych chwilach nie dopuścili myśli o tym, aby szpital przekształcić w spółkę prawa handlowego, czyli mówiąc wprost, sprywatyzować – zapewniają mieszkańców samorządowcy powiatowi. – Podstawą takiego myślenia jest troska o bezpieczeństwo zdrowotne wszystkich mieszkańców naszego powiatu i o powszechny dostęp do świadczeń zdrowotnych. Powiat od początku swojego istnienia, czyli od 1999 roku, przeznaczył na rozwój całej infrastruktury szpitalnej około 20 mln złotych. Przy niskich dochodach powiatów ziemskich, zapisanych w ustawie, wysokość środków finansowych, pozyskanych na inwestycje w szpitalu, stawia Powiat Lubliniecki na jednym z czołowych miejsc pośród wszystkich powiatów ziemskich. Można powiedzieć, że sprawy związane z ochroną zdrowia i życia są priorytetem we wszystkich działaniach Powiatu – dodają autorzy deklaracji.
    Winą za obecną sytuację w służbie zdrowia powiat obarcza wszystkie rządy i ministrów zdrowia, którzy podejmowali decyzje dotyczące finansowanie usług medycznych.
  • Misją szpitala jest leczenie, obowiązkiem Rządu jest zapewnienie bezpłatnego dostępu do korzystania ze wszystkich niezbędnych do ochrony zdrowia i życia świadczeń medycznych poprzez zapewnienie wystarczającej ilości środków finansowych – napisano w piśmie. – W wielu miejscach w naszym kraju zamykane i zawieszane są oddziały szpitalne z powodu braku lekarzy. Samorządy i szpitale, niemalże publicznie licytują stawki godzinowe dla lekarzy, wygrywa ten, kto da więcej. To sytuacja, którą stworzyły Rządy i Ministrowie Zdrowia, ale to nie oni pokrywają skutki finansowe swoich zaniedbań. Przerzucili to na nasze wspólnoty samorządowe. Może ci, którzy są odpowiedzialni za system ochrony zdrowia zamiast kontestowania, szerzenia dezinformacji ciągłego oskarżania zrobią to, co do nich należy, a więc zapewnią w budżecie państwa środki finansowe na leczenie pacjentów oraz rozwiążą sprawę dramatycznych braków kadrowych lekarzy i pielęgniarek, czyli dokładnie to, co sami sprokurowali.
Pieniędzy ciągle za mało, a obietnic za dużo 1