fbpx
Strona głównaEdukacjaCzęstochowski samorząd pomaga uczniom w znalezieniu dobrej pracy

Częstochowski samorząd pomaga uczniom w znalezieniu dobrej pracy

Częstochowski samorząd pomaga uczniom w znalezieniu dobrej pracy.

Miasto przystąpiło do kolejnej edycji projektu pod nazwą „Zawodowa współpraca”. Ma on za zadanie tak ustawić i wspomóc szkolnictwo zawodowe w Częstochowie, aby absolwenci szkół zawodowych byli kształceni w zawodach najbardziej poszukiwanych w mieście.

To program, który pomaga zarówno miejskiej edukacji, jak i pracodawcom — powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej programom miejskim prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.


Częstochowa przez kolejne dwa lat będzie wspierać szkoły zawodowego w mieście doposażając ich pracownie praktycznej nauki zawodu, finansując podnoszenie przez nauczycieli kwalifikacji zawodowych oraz fundując uczniom staże w częstochowskich zakładach pracy, aby mieli okazję zdobyć doświadczenie i w praktyce nauczyć się zawodu. Wszystkie te działania mają na celu poprawę jakości kształcenia w częstochowskich szkołach i dostosowanie ich oferty do rzeczywistych potrzeb i sytuacji na rynku pracy.


– Projekt łączy potrzeby częstochowskich pracodawców i naszych szkół
– mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Mamy środki europejskie na zacieśnienie tej współpracy: na to, żebyśmy mogli jeszcze więcej osób przeszkolić, kupić więcej potrzebnego sprzętu do nauki zawodu oraz żeby organizować praktyczną naukę zawodu u pracodawców. Chcemy tak kształcić uczniów, aby po zakończeniu nauki byli pracownikami poszukiwanymi przez pracodawców. Fundusze przeznaczone na projekt, to dobrze zainwestowane pieniądze — dodaje prezydent.


Na dwuletnie kontynuowanie projektu samorząd uzyskać dotację unijną w wysokości 3,7 mln złotych. Z kolejne edycji programu skorzysta 497 uczniów klas I-III branżowych szkół zawodowych oraz I-IV techników, a także 45 nauczycieli, którzy dzięki projektowi zdobędą wiedzę i umiejętności w praktycznej nauce zawodu.


Projekt „Zawodowa współpraca” doskonale sprawdził się w mieście. W pierwszej edycji skorzystało z niego ponad 2,2 tys. uczennic i uczniów. Kolejne edycje obejmują blisko 800. Pierwsi absolwenci szkół, którzy w nim uczestniczyli już znaleźli pracę, często u tych pracodawców, u których odbywali finansowane przez miasto staże.

Do tej pory na program przeznaczono 10,1 mln zł, z czego uzyskane przez samorząd dofinansowanie wyniosło ponad 9,5 mln. Wsparcie w ramach projektu otrzymało 2215 uczniów, w tym płatne staże odbyło 1164 uczniów. Jak podliczyło miasto, staże realizowane były u ponad stu pracodawców.
W ramach projektu kwalifikacje na specjalistycznych kursach podniosło też 117 nauczycielek i nauczycieli, doposażono również 50 pracowni praktycznej nauki zawodu w 11 szkołach zawodowych.


Jak przekazał samorząd, aktualnie realizowany jest w mieście projekt “Zawodowa współpraca 2”, którego łączna wartość to blisko 4,5 mln a dofinansowanie to ponad 4,2 mln złotych. Będzie on prowadzony do końca sierpnia 2021 roku. Poza tym gmina zdobyła środki na kontynuację projektu „Zawodowa współpraca” przez kolejne 2 lata. Zdobyte dofinansowanie to blisko 3,7 mln zł, a wartość projektów – blisko 3,9 mln zł.
Są to trzy projekty stanowiące kolejne trzy edycje programu wspierającego częstochowskie szkolnictwo zawodowe, które będą realizowane równolegle od września tego roku, do końca sierpnia 2022 roku.


W tym rozdaniu płatne staże, kursy zawodowe i zajęcia specjalistyczne zostaną sfinansowane dla blisko 500 uczniów z klas I-III branżowych szkół zawodowych i klas I-IV techników, a także 45 osób z kadry nauczycielskiej przedmiotów zawodowych i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Miasto przewiduje sfinansowanie z tej samej puli środków doposażenie 31 pracowni zawodu i zakup pomocy dydaktycznych. Z projektów skorzysta 6 szkół, a wsparcie dotyczyć będzie 12 zawodów, których specjaliści są poszukiwani na rynku pracy.

Szkoły objęte programem to: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego, Zespół Szkół Gastronomicznych im. Marii Skłodowskiej – Curie, Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Samochodowo – Budowlanych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.


Biorąc pod uwagę analizę lokalnego rynku pracy, w ramach programu wspierane będą następujące zawody: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich/fryzjer, technik weterynarii, technik informatyk, technik ekonomista, technik rachunkowości, technik architektury krajobrazu/ogrodnik, technik budownictwa, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, technik pojazdów samochodowych/mechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających oraz elektryk.

(IBS, fot. pixabay)

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here