Częstochowianin Michał Szumlas ma za sobą udział w paryskiej wystawie prezentowanej w Porte de Versailles. Zaprezentował tam prace z cyklu „Progresia”. Trzy z nich trafiły już do zbiorów prywatnych kolekcjonerów.
Michał Szumlas (rocznik 1998) jest absolwentem Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego. Obecnie jest zaś studentem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku rzeźby.
– Inspiruje mnie bezmiar. Bezmiar energii i jej zmienność – coś, co otacza nas, przenika, kształtu- je, jednak zostaje dla nas ukryte. Tworzę kompozycje na pograniczu abstrakcji malarskiej i rysunkowej. Często posiłkuję się inspiracjami z zakresu struktur. Twórczość jest dla mnie możliwością przekazania tego, czego nie sposób wyrazić słowami. To każdorazowe zadanie pytania o materię i dialog prowadzony z odbiorcą na ten temat – mówi o swojej twórczości młody artysta.
W rodzinnym mieście zaprezentował dotąd dwie indywidualne wystawy o zagadkowych tytułach. „Dezoksyrybonukleinacja” prezentowana była w ubiegłym roku w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”, tegoroczną „Cellulilorozę” (pisaliśmy o niej TUTAJ) można było zaś oglądać w Galerii Zwiastun Miejskiej Galerii Sztuki. Owocem ostatniej z wymienionych była propozycja współpracy złożona przez właściciela cenionej, paryskiej galerii sztuki Roi Dore.
-Zainteresowany moimi pracami rysunkowymi zaproponował mi udział w jesiennym przeglądzie sztuki ART3F odbywającym się pod patronatem jego galerii. Specjalnie na tę okazję przy- gotowałem nową, dedykowaną temu wydarzeniu serię prac z cyklu „Progresia”. Składał się on z dziewięciu prac rysunkowych wykonanych na płótnie techniką własną. Ponadto przygotowałem do skonfrontowania z odbiorcami cykl rysunków „Horned” – opowiada Szumlas.
Prace prezentowane były w Porte de Versailles od 23 do 25 września. – Była to dla mnie możliwość skonfrontowania mojej twórczości z innymi artystami pochodzącymi z całego świata, jak i nowym dla mnie przekrojem odbiorców. Wszystkie prace, które przygotowałem, zostały w stolicy Francji. Aktualnie trzy rysunki z serii trafiły do kolekcji prywatnych paryskich kolekcjonerów – mówi częstochowianin. – Możliwość zaprezentowania swoich prac w takim miejscu była dla mnie znaczącym wyróżnieniem, a przygotowany cykl prac i dyskusje prowadzone z odbiorcami wystawy, otworzyły mi drogę poszukiwań, które kontynuuję w moim przewodzie magisterskim – dodaje.
W ramach wspomnianej pracy Michał Szumlas bada relacje dynamiki w formach dwu- i trójwymiarowych.
-Tytuł „roboczy” brzmi: diagnoza dynamizmu. Badam w niej zjawiska powodujące zwiększanie gestu tworzenia dzieła. Artystyczną finalizacją pracy magisterskiej ma być cykl rzeźbiarsko-rysunkowy składający się we wspólną opowieść o prędkości zatrzymanej w linii czasu – wyjaśnia autor.
RJ