W Radomsku można podziwiać wystawę plenerową pt. „Parlamentaryzm węgierski”

0
116
parlamentaryzm węgierski 7

Przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Radomsku została otwarta plenerowa wystawa pt. „Parlamentaryzm węgierski”. Celem wystawy jest popularyzowanie kultury węgierskiej oraz pogłębianie przyjaźni Polsko – Węgierskiej.

Plenerowa wystawa, zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej we współpracy z Instytutem Kultury Węgierskiej, została oficjalnie otwarta we wtorek 17 sierpnia 2021 roku przez Prezydenta Radomska – Jarosława Ferenca.

Przez 38 lat aktywnej działalności Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Węgierskiej w Radomsku stara się krzewić przyjaźń między narodami Polski i Węgier oraz popularyzować kulturę węgierską. Dodatkowo Towarzystwo współpracuje z Instytutem Kultury Węgierskiej, dzięki któremu wystawa „Parlamentaryzm węgierski” wprost z ambasady Węgier trafiła do Radomska.

– „Dzięki naszym działaniom, m.in. tej wystawie popularyzujemy naszą współpracę z Węgrami i krzewimy ich kulturę. Współpracujemy na każdym szczeblu: rządowym, samorządowym oraz instytucjonalnym. Dzięki temu możemy organizować wiele ciekawych wydarzeń – mówi prezes Towarzystwa Wiesław Pierzak.

 Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim członkom Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej oraz jego zarządowi, za aktywną postawę, mimo pandemii. Dzięki waszej wieloletniej działalności śmiało możemy powiedzieć, że kultura węgierska jest nam bliska, a Polak i Węgier to dwa bratanki – podkreślił podczas otwarcia prezydent.

Na plenerowej wystawie, na 10 tablicach, odwiedzający mają okazję poznać historię powstania budynku parlamentu w Budapeszcie, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tablice przedstawiają elementy dekoracji budynku tj.:

  • rzeźby ceramiczne;
  • kolorowe witraże słynnego witrażysty Miksy Rotha;
  • monumentalne malowidła ścienne przedstawiające historię Węgier;
  • malarstwo dekoracyjne pokrywające ściany;
  • sklepienia i części architektoniczne;
  • przedmioty sztuki złotniczej oraz snycerstwo i meblarstwo artystyczne.

Kolejna wystawa także o tematyce węgierskiej – „Regiony winiarskie na Węgrzech” zostanie zaprezentowana już niedługo na ogrodzeniu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Radomsku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here