fbpx
Targi budowlane, wyposażenia wnętrz i nieruchomości Częstochowa
Strona głównaKultura i rozrywkaWystawyMuzeum. „Panny świetliste” w Muzeum Pielgrzymowania

Muzeum. „Panny świetliste” w Muzeum Pielgrzymowania

W Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego otworzył swoją wystawę znany częstochowski malarz Jacek Łydżba. Przypomnijmy, że budynek zwany popularnie „popówką”, gdzie eksponowane są jego „Panny świetliste”, był w niedawnej przeszłości Muzeum Pielgrzymowania.

Zgodnie z naszymi domysłami w ekspozycji znalazły się zarówno anioły, będące tematem artysty już od dawna, ale głównie płótna z „pandemicznymi madonnami”, które – jako orędowniczki – malował w niedawnym „czasie zarazy”. Zauważyliśmy, że w niektórych twarzach tych panien świetlistych rozpoznaje się rysy żony twórcy: Elżbiety Idczak-Łydżby. Dopełnieniem wystawy stały się gipsowe figurki świętych: odlane w formach służących do tworzenia klasycznych dewocjonaliów, ale w popowo-folkowym anturażu. Prezentowane niedawno w galerii Oddziału Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków wzbudziły sporą sensację. Nie zabrakło jednak dzieł datowanych cyfrą 2023.

panny
„Panny świetliste” – wystawa Jacka Łydżby

Jak się okazało, Muzeum Częstochowskie traktuje wystawę Jacka Łydżby jako echo projektu „Czyniąc piękno”, który był realizowany w ubiegłym roku w tych samych salach. Tamta prezentacja koncentrowała się na problemie artystycznych dewocjonaliów, głównie na figurkach gipsowych, które tuż po wojnie projektowały dla jednej z lokalnych wytwórni uznane plastyczki,  m.in. ceramiczka Wanda Szrajber i rzeźbiarka Zofia Trzcińska-Kamińska.

Gospodyniami sobotniej uroczystości, które zaprosiły artystę do prezentacji  w Galerii Dobrej Sztuki, były: dyrektorka Muzeum Katarzyna Ozimek oraz szefowa Działu Sztuki Katarzyna Sucharkiewicz, która bardzo kompetentnie opowiedziała o twórczości Jacka Łydżby.

– Na otwieranej dziś ekspozycji – mówiła – mogą Państwo zobaczyć cykl zunifikowanych formatowo i zharmonizowanych kompozycyjnie obrazów przedstawiających święte i błogosławione kobiety Kościoła Katolickiego. Ujednolicony rozmiar płócien, sposób ujęcia postaci (w półfigurze, en face lub w 3/4), ikonografia oraz sam sposób ich wyeksponowania w formie fryzu malarskiego przywołuje dalekie skojarzenia z cyklami „Apostolado” El Greca, korowodami męczennic z rawenneńskich mozaik czy też freskami z kościoła św. Franciszka w Asyżu, wśród których znajduje się m. in. piękne wyobrażenie św. Klary. Na ekspozycji znalazły się też gipsowe statuetki Matki Boskiej Niepokalanej w interpretacji malarskiej Jacka Łydżby. Artysta przyozdobił je barwnym dekorem, ożywił schematyczne i dość mdłe w wyrazie dawne wzory. Zyskały nową jakość. Są to kreacje nieszablonowe, świeże.

panny
„Panny świetliste” – wystawa Jacka Łydżby

Jacek Łydżba nie tylko maluje: był pedagogiem i szefem Instytutu Plastyki w AJD, prezesem Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych ze służącą mu „Konduktorownią”. Nic więc dziwnego, że na uroczystości otwarcia jego wystawy pojawili się przedstawiciele świata akademickiego (m.in. prof. Katarzyna Suska-Zagórska i Maciej Zagórski), „Zachęty” (m. in. prezeski Agnieszka Boczar i Małgorzata Stępniak), środowiska plastycznego (m.in. Jacek Pałucha), muzycznego (m.in. Mateusz Pospieszalski). Grupę ludzi władzy reprezentowali m.in. poseł na Sejm RP Zdzisław Wolski i burmistrz Olsztyna Tomasz Kucharski.

Tadeusz Piersiak

Czytaj także: Muzeum. Ministerstwo docenia częstochowskie pomysły

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -