Oszuści na portalach sprzedażowych

0
412
fot. pixabay

Jak oni działają ? Jak nam mogą zaszkodzić?

Sprzedajemy bądź kupujemy na portalach ogłoszeniowych. Kupujący kontaktuję się z nami przy pomocy znanego nam komunikatora, drogą meilową bądź telefonicznie. Prosi o wysłanie towaru oraz podanie danych karty płatniczej, aby niby przelać nam kwotę za zakupiony towar. Tak przebiega najpopularniejszy schemat oszustwa.

Oszuści na portalach sprzedażowych 1
mat. Komenda Powiatowa Policji w Kłobucku

Pszczyńscy policjanci proszą o ostrożność w związku z działaniami cyberprzestępców. W ostatnim czasie został zaobserwowany wzrost wyłudzeń dostępu do kont bankowych przy wykorzystaniu znanej platformy sprzedażowej i niewiedzy ofiar tego procederu, gdzie najczęściej stają się nimi sprzedawcy. Oszust znajduje ofertę i postanawia napisać do sprzedawcy, używając komunikatora, e-maili bądź po prostu SMS-em. Wszystko co robi to po to, by uniknąć oficjalnego kanału, by podesłać fałszywy link do przelewu i wyłudzić pieniądze. Następnie dopytuje, czy oferta jest nadal aktualna, pyta o szczegóły przedmiotu. Chce tym wzbudzić u sprzedawcy zaufanie. Później potwierdza chęć kupna przedmiotu i nalega by całą transakcję ze względów niby bezpieczeństwa lub darmowej dostawy zrobić to poprzez nową formę płatności w serwisie ogłoszeniowym. Udziela wskazówek, jak to zrobić. Sugeruje natychmiastową wpłatę środków, następnie przesyła instrukcję wraz z linkiem podobno do odbioru płatności. Klikając w to, co wysłał trafiamy na fałszywą stronę, która bardzo jest podobna do oryginalnej, na której znajduję się formularz z prośbą o podanie danych. Cyberprzestępcy nakłaniają swoje ofiary do podania numeru karty płatniczej, kodu CVV, imienia i nazwiska, na które wystawiona jest karta oraz data jej ważności. Są to dane, które potrzebne do wyprowadzenia pieniędzy. Jeżeli to zrobimy to oszust ma już ma wszystko, żeby nas okraść. Platforma też ostrzega przed tymi, którzy wykorzystują naiwność użytkowników.

PAMIĘTAJ !

Aby otrzymać zapłatę za sprzedany przedmiot, wystarczy tylko podać numer konta. Nie podawaj innych danych, które związane są z Twoją karta płatniczą. Nie wchodź w żadne wysłane do Ciebie linki. Oszuści przekształcają tak całe strony na swoich domenach, że ciężko jest ją odróżnić ja od oryginalnej i w taki sposób pokrzywdzony myśli, że dokonuje płatności przez portal sprzedażowy, a w rzeczywistości działa na stronie sprawcy. Jest to przestępstwo tzw. Phishinguoszustwo komputerowe z art. 287 Kodeksu karnego.

Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie razem z pszczyńskim Starostwem przygotowali nagranie, w czasie którego policjant dokładnie opisuje, w jaki sposób działają oszuści na portalach ogłoszeniowych. Zachęcamy do obejrzenia.

mat. Komenda Powiatowa Policji w Kłobucku

K KIK