fbpx

1 czerwca wystartuje w Częstochowie ósmy już Festiwal Bajki

Tegoroczna edycja tak lubianej w mieście imprezy odbędzie się nie we wrześniu, a w czerwcu. Dzięki temu najmłodsi czytelnicy będą mogli świętować Dzień Dziecka aż przez cztery dni.

Wielkimi krokami zbliża się 8. edycja Festiwalu Bajki. Tym razem Biblioteka Publiczna im. W. Biegańskiego zaprosi na literacką imprezę w terminie od 1 do 4 czerwca. Warto zaznaczyć, że festiwal ten jest już stałą pozycją na mapie częstochowskich imprez.

– Jego głównymi odbiorcami są najmłodsi uczestnicy kultury, wśród których chcemy wzbudzić zainteresowanie książką i zaszczepić potrzebę korzystania z zasobów bibliotecznych, a tym samym zachęcić do systematycznego kontaktu z kulturą. Bo czytanie jest fajne! Dlatego w tegorocznym programie nie może zabraknąć tak lubianego przez małych i dużych Literackiego Pikniku, któremu towarzyszyć będzie: kiermasz książek wydawnictw dziecięcych, artystyczne malowanie buzi czy tworzenie balonowych stworków – zapowiadają organizatorzy.

Oprócz gier i zabaw przygotowano też coś dla małych i dużych uczestników. W tym roku częstochowianie spotkają się z Grzegorzem Kasdepke, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, a także z ilustratorem Piotrem Sochą – autorem takich książek jak: „Drzewa”, „Pszczoły”, „Brud. Cuchnąca historia higieny”; Anną Kaźmierak, która zilustrowała „Turonie, żandary, herody” czy „Xin chào! Wietnam dla dociekliwych” oraz Małgorzatą Swędrowską, która naucza czytania wrażeniowego, czyli „smakowania” literatury wszelkimi zmysłami. Na Pikniku, który odbędzie się w sobotę, 4 czerwca w Parku im. Staszica zagości także Marcin Pałasz – twórca uwielbianego przez dzieci Elfa.

1 czerwca wystartuje w Częstochowie ósmy już Festiwal Bajki 2
8. Festiwal Bajki

Na Festiwalu nie może oczywiście zabraknąć warsztatów. Przewidziano te z podstaw języka migowego oraz zajęcia z wykorzystaniem długopisu 3D („Zaczarowany długopis”). Festiwal będzie też okazją by stworzyć łapacze snów, zaś milusińscy będą mogli uczestniczyć w kreatywnej improwizacji teatralnej oraz zabawach zorganizowanych przez Pana Poetę.

Festiwalowi, jak zawsze, towarzyszą również konkursy. Tym razem jest to konkurs dla całych rodzin na książkę dotykową (prace można dostarczyć do 27 maja).

Za identyfikację wizualną festiwalu odpowiada graficzka i ilustratorka Anna Grzyb. Festiwal Bajki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Tegorocznym partnerem jest także Galeria Jurajska, a swoim patronatem Festiwal objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Szczegółowy program Festiwalu można znaleźć na stronach biblioteka.czest.pl i www.facebook.com/bibliotekaczestochowa.

ZS