fbpx

Dlaczego najlepiej zdecydować się na opony całoroczne? Argumentów ,,za” jest wiele

Kierowcy najczęściej decydują się na dwa komplety opon – letnie oraz zimowe. Przeglądając oferty opon, często pomija się lub zapomina o oponach wielosezonowych. Zupełnie niesłusznie – stanowią one bowiem najwygodniejszą i najbardziej ekonomiczną opcję.

Podobnie jak opony sezonowe, opony całoroczne także posiadają pewne słabsze strony – tutaj wiele zależy od tego, jak będą użytkowane oraz na jakich drogach kierowca będzie się poruszał. Warto jednak przybliżyć ich mocne strony, których jest zdecydowanie więcej.

Bezpieczeństwo w każdych warunkach

Jedną z największych zalet opon wielosezonowych jest uniwersalność. Jak sama nazwa wskazuje, nadają się do użytkowania przez cały rok. Ten fakt sprawia, że kierowca może zapomnieć o sezonowej wymianie.

Poza wygodą ma to też wpływ na bezpieczeństwo. Szczególnie docenia się to w przełomowych miesiącach, np. w listopadzie czy w marcu. Temperatury za oknem w dzień sięgają kilkunastu stopni, natomiast nocą potrafią spaść w okolice zera.

Dla wielu kierowców użytkujących ,,sezonówki” pojawia się problem właśnie w takich okresach w ciągu roku. Pojawia się też pytanie, co zrobić w takiej sytuacji – kontynuować jazdę na letniej gumie czy założyć zimówkę.

Ów problem nie dotyczy osób, które są szczęśliwymi posiadaczami opon całorocznych – mogą oni jechać spokojnie, nie zaprzątając sobie głowy myślami o ewentualnym wpadnięciu w poślizg. W sezonie jesiennym ten rodzaj opon zdecydowanie wygrywa swoją funkcjonalnością.

Ekonomia, oszczędność czasu i miejsca

Decydując się na zakup opon całorocznych, można naprawdę zaoszczędzić. Choć jednorazowy koszt może okazać się nieco wyższy, bo gumy wielosezonowe są trochę droższe, aniżeli komplet opon letnich lub zimowych.

Tutaj jednak do kupienia zamiast dwóch kompletów jest tylko jeden. Po zsumowaniu wszystkich oponowych wydatków – kwota najczęściej będzie przemawiała na korzyść opon wielosezonowych.

W kieszeni posiadacza opon wielosezonowych zostaje też kwota, którą właściciele ,,sezonówek” muszą aż dwa razy do roku zostawić u wulkanizatora. Wymiana, w zależności od rodzaju felgi i miejsca, oscyluje wokół kwoty 100–150 zł za komplet. Idąc tym tropem – posiadacze opon całorocznych oszczędzają 200-300 zł. To niemała suma.

Ponadto, aby zmienić opony, trzeba wygospodarować w ciągu tygodnia czas, przy wcześniejszym umówieniu terminu. Dla wielu stanowi to kłopot, tym bardziej, że na przełomie zimy i wiosny, czy zimy i jesieni wulkanizatorzy mają napięty grafik. Poza tym samochód w dzisiejszych czasach potrzebny jest prawie na okrągło.

Opony całoroczne pozwalają także zaoszczędzić miejsce na podwórku, czy w garażu. Właściciele dwóch rodzajów opon muszą przecież gdzieś przechowywać nieużytkowany komplet, który ma niemałe gabaryty.

Jakie opony całoroczne sprawdzą się najlepiej?

Na rynku pojawia się multum ofert opon – zarówno sezonowych, jak i całorocznych. Jednak zważywszy na przewagę (pod wieloma względami) opon wielosezonowych – to właśnie na nich najlepiej skupić się, podczas zakupów.

Przy doborze opon warto zwrócić uwagę na rozmiar. Zwykle, decydując się na zakupy internetowe w tej kwestii, trzeba uprzednio zwrócić uwagę na sygnatury umieszczone na oponie. Jednymi z bardziej uniwersalnych są opony całoroczne 225 45 r17.

red.